P. Poc: Řeším v Evropě věci, které nás zabíjí

Pavel Poc v evropských volbách vede kandidátku ČSSD. Jako jediný biolog mezi českými europoslanci se zabývá i životním prostředím.

Čí je to vina, že volby do Evropského parlamentu Čechy moc nezajímají?
Já nevím, jestli je to vina. Je to spíš složitý rébus.
Proč ho neumíte vyřešit? Minule dorazilo k urnám 18 procent voličů.
Tohle bylo při vší úctě dost nefér. To bych se mohl úplně stejně zeptat já vás, proč to neumíte vyřešit vy, protože zodpovědnost neleží jenom na nás, na europoslancích.
Máte pocit, že se média nevěnují evropské problematice, evropským volbám?
Mám pocit, že teď se média zaplaťpánbůh začala evropské problematice věnovat. A je to moc dobře. Cítím to poslední rok a půl, možná rok. Kdyby to tak bylo třeba i to minulé období, asi bychom s účastí byli někde jinde.
To jsem nečekala, že to hodíte na média. Ani voliče ČSSD neumíte moc oslovit. Nemá se ČSSD věnovat vysvětlování a edukaci svých vlastních voličů?
Rozumím. Ale já se bráním jakémukoli hledání viny. Jít k volbám je přece společný zájem nás všech.
Proč je podle vás česká společnost tak euroskeptická? A snad za tím také nevidíte média.
Vy byste mě odsoudila k nějaké odpovědi, ale přece každý na tom má nějaký díl. Já vím, že v rozhovoru se vy ptáte a já odpovídám – a je to trochu jako u soudu.
Já vás nesoudím. Jen se z vás snažím dostat konkrétní odpověď.
Konkrétní odpovědi dávám rád. Když v roce 2004 Česko vstupovalo do EU, byli v zásadě všichni nadšeni. Pak ale najednou přišla politická reprezentace v čele s Václavem Klausem, která zjistila, že v Unii nebude hrát první housle. A když, tak ne hned. V tu chvíli Klaus začal Unii nenávidět k smrti. Ačkoli podával přihlášku. Jenže nečekal, že tam bude páté kolo u vozu a nebude nikoho zajímat. V tu chvíli – protože je neuvěřitelný a totální jájin – začal Unii nenávidět. A deset let svého mandátu do ní kopal. A že u toho lhal, o tom si vůbec nebudeme nic nalhávat.
To je vše? Kvůli tomu Češi nemají zájem o evropskou politiku?
Druhou příčinou euroskepse jsou vlády ODS. Bez debaty. Pánové Zahradil a spol., kteří dnes říkají: „My jsme proevropští, ale jsme reformátoři!“, deset let nedělali nic jiného, než že plivali na Unii. Toryové jsou dnes úplně zoufalí z toho, kam dotlačili Británii. Ta země je v háji, což říkám s plnou zodpovědností, protože tam mám syna a jsem zoufalý z toho, co jeho rodina bude dělat… A netrhají tam jahody. Ten kluk dělá špičkového analytika pro obrovskou nadnárodní firmu. Země je na pokraji občanské války. A my tady na to koukáme jako na nějakou selanku. To není legrace, co se tam děje.
Dnes jsou tu lidé, kteří hovoří o czexitu, ale vždyť ten příběh je stejný. Příběh ODS, české euroskepse a této země je příběh toryů a Velké Británie. Akorát že u nás to snad tak blbě neskončí. A třetí příčina je jazyková bariéra. Jestli tady někdo umí nějaký jazyk, tak je to angličtina. No jo, jenže odkud se přebrala většina euromýtů, těch hlodů, které šly proti Evropské unii? Samozřejmě z britských tabloidů. Přebíral někdo vyjádření německých médií? Velmi kritických, velmi exaktních, ale bohužel v němčině? No nepřebíral.
Tak někdy je i angličtina dobrá. A ne že by v ní čeští politici vždy vynikali.
No to nevím, Honza Hamáček umí anglicky naprosto perfektně.
O něm nemluvím. Mluvím o Bohuslavu Sobotkovi nebo Miloši Kužvartovi, měl být komisařem.
Nebyl. On to jenom zkusil.
Jistě. Přišel, řekl „I am very optimistic“ a odjel.
Já jsem Slávka Sobotku zažil jako premiéra, který žehlil tu hrůzu, kterou tady před ním napáchal ten kabelkový premiér…
Petr Nečas.
Ano. Já vím, že v ČSSD byla určitá animozita vůči Slávkovi Sobotkovi. Ale ze své zkušenosti můžu říct, že Slávek Sobotka nás, co se týče vyjednávání síly, pozice a vlivu v Evropské radě, neuvěřitelně posunul. Napravil škody těch Nečasů a Topolánků.
Bez ohledu na to, že jeho angličtina nebyla na nejvyšší úrovni. Ale pořád si s sebou můžete vzít super loajálního tlumočníka. A on to dělal. Já jsem domlouval celou řadu jednání o extrémně důležitých věcech a vím, jak na nich Slávek Sobotka vystupoval a jak na nich jednal. A nikdo, nikdo – a budu se za to prát – toho pro obhajobu českých zájmů a posílení pozice Česka v EU neudělal tolik. Neuvěřitelný kus práce!


JE MI STRAŠNĚ LÍTO, ŽE BABIŠ V EP NEVYSTOUPIL
V poslední době je v tomto ohledu chválen především Andrej Babiš. Na stránkách Deníku N ho ocenil Karel Schwarzenberg i Petr Pithart.
Nejsem z ANO. To znamená, že já tohle nemohu a neumím posoudit.
Obzvlášť před volbami.
Pffff…. Můj Bůh je objektivita. A kdybych měl objektivně znalosti o něčem, co Babiš dělá, a měl ho za co zkritizovat, tak to samozřejmě okamžitě udělám. Ale nemám.
Nesvědčí o autoritě Evropského parlamentu třeba to, že Babiš byl před EP pozván, aby vypovídal v kauze Čapí hnízdo, ale on to odmítl a nic se neděje?
Ale on nemusí přijít.
Nemusí. Ale svědčí to o nedostatku autority. Ani Viktor Orbán si to nedovolil.
Nedovolil? Já si myslím, že Orbán se toho nebál. Nemám pana Orbána nijak v lásce. Ale on tam prostě přišel a tomu Evropskému parlamentu vynadal. Přišel a vynadal nám, že on je ten jediný vlastenec a my o tom víme prd a měli bychom to dělat jako on. Myslím, že hodně dobrý a drsný příklad, jak mně se líbí, když se to dělá, byl Pellegrini. Slovensko má v unii trošku problém.
Evropští lidovci hledali, na jakého socialistu by mohli plivat. Samozřejmě si vybrali Pellegriniho a teď na něj plivou za problém se zavražděným novinářem Kuciakem. Pellegrini dobře věděl, co ho v EP čeká. Přesto tam velmi hrdě přišel, postavil se tam s rovným čelem a řekl: „Ano, takhle to bylo, my nejsme rádi, stydíme se za to, děláme maximum, aby se to vyšetřilo, první člověk už je v kriminále a další budou následovat. Měli jsme problémy s korupcí, ale děláme dobře tohle a tohle. A já tady před vámi stojím jako Evropan a říkám, že Slovensko má své místo v Evropské unii a můžeme do toho společného kyblíku něčím přispět.“
A z Roberta Fica se mezitím stane ústavní soudce.
To už je jejich vnitřní bitva. Ale ten přístup je symbolický – a mně se to líbí. Osobně za sebe bych ocenil, kdyby tam český premiér taky přišel a řekl: „Podívejte se, tady byla nějaká podezření, ale ta jsou lichá, protože prostě já jsem s tím dělal tohle, tohle a tohle, já jsem mezi sebe a média nastavil galvanické bariéry, nastavil jsem je mezi sebe a svůj majetek…“ A pak by plynule pokračoval: „Česká republika je skvělá ve vědě, v průmyslu a v tomhle, v tomhle chceme spolupracovat, jsme součástí Evropské unie, do společného kyblíku můžeme přispět tímhle a tímhle.“ No, nestalo se a já nejsem zpovědník pana premiéra, abych ho obviňoval, nebo mu naopak dával rozhřešení. Je mi líto, že český premiér nebyl v Evropském parlamentu debatovat o osudu Unie. Je mi to srdečně líto.
ČÁST SPOTŘEBY MUSÍME OBĚTOVAT
Po celém světě probíhají protesty mladých lidí kvůli klimatickým změnám. To je vaše téma, jste jediný biolog mezi českými europoslanci. Snažil jste se s nimi spojit?
Oni se dokonce spojili se mnou. Byli to studenti z gymnázia v Třeboni. Třeboňští mě žádali o podporu, psali jsme si a vyměňovali názory. Mají velkou obavu, aby jejich hnutí zůstalo apolitické. A to je podle mě jediná věc, v níž se studenti mýlí. Tahle věc prostě není apolitická.
Chcete se dál věnovat ochraně zdraví, životního prostředí, boji za bezpečnost potravin, zdravému zemědělství, chcete vystupovat proti nadnárodním koncernům produkujícím nebezpečné chemikálie. V českém politickém kontextu je to skoro zábavné prohlášení. Mám na mysli Miloše Zemana a Andreje Babiše. Potěšil vás na nedávném sjezdu ČSSD dárek od Ropáka roku v podobě jeho hlasu v evropských volbách? Zeman v minulosti prosazoval měkčí pravidla pro národní parky a Děti země nazývá vyděrači.
Vidíte, a přes to všechno, i když ví, čím se zabýváme a jaké máme postoje, veřejně řekl, že nás bude volit. A to mě spíš musí těšit.
Mluvili jsme o mladých lidech, kteří protestují proti klimatu – a zrovna mladým lidem se Zeman, když své názory vyjadřují třeba na demonstraci, posmívá.
Vaše otázka je nesmírně vážná. Klimatická změna je jeden z problémů, který nás může připravit o civilizaci, jak ji známe. Stejně dramaticky vidím znečištění. A tím nemyslím jenom odpady v oceánech, ale třeba i to, že dnes máme u nás v Česku v podzemních vodách rezidua pesticidů, jejichž používání skončilo před deseti lety. A hrozí nám kolaps ekosystému. Kdo říká, že ne, tak lže.
Jestli se dnes vzedmula společenská vlna, která říká „ne“, tak je potřeba se začít zabývat tím, že určitou část spotřeby budeme muset těmto řešením obětovat. Budeme si muset nastavit priority – a to nám studenti na náměstích řekli.
Ještě k Andreji Babišovi. Podepsal byste se pod větu, že vaše strana vládne s člověkem, který Česko devastuje pesticidy?
Ne. Pod tuto větu bych se nepodepsal. Opakuji, že jestli mám nějakého Boha, je to objektivita. Podepsal bych se pod větu: „ČSSD vládne s člověkem, který do svěřenského fondu odložil agrochemický komplex, který Českou republiku devastuje pesticidy.“ Nepodepíšu se pod větu, že Andrej Babiš devastuje Českou republiku.


JSME NA PŘELOMU, VŠE SE MŮŽE ZHROUTIT
Uznávám, že to byla zkratka. Ptají se vás na to v EP? Proč je zrovna Česko celé oseto řepkou, když to ničí životní prostředí?
Ty otázky někdy přicházejí ve velmi decentní formě. Už někdy před jedenácti lety byly identifikovány tři čtyři extrémně nebezpečné látky, které jsou toxické vůči reprodukci, které poškozují imunitní systém…
Jsou rakovinotvorné…
Například. A teď se ukázalo, že narušují i náš hormonální systém. Některé z těchto látek jsou ftaláty, tedy chemické látky, které používáme do plastů jako změkčovadla a zprůhledňovadla.
Některé z těchto látek byly v roce 2008 identifikovány jako extrémně nebezpečné. A byly odsouzeny k nahrazení. Z oběhu měly zmizet v roce 2015. Náhrady existují, ale bohužel některé podniky se snaží tyto látky v oběhu udržet.
A mohou?
Když jsou šikovné, tak mohou. Když budete legislativu zneužívat proti jejím tvůrcům ve svůj prospěch, tak můžete být úspěšná. Mezi jednu z těch firem patří česká Deza, která je součástí Agrofertu. Deza teď spolu s jednou polskou firmou požádaly o autorizaci ftalátu na další období, přestože ta látka už měla být dávno pryč. Teď zrovna jsme proti tomu dávali námitku – a tam otázka, komu Deza patří, padla. Řekl jsem, že ta firma je člen skupiny Agrofert.
Jaká byla reakce?
„Aha.“
Co tyto látky dělají s podzemní vodou?
Dá se předpokládat, že v zemědělství, ve kterém se intenzivně pěstují plodiny jako zrovna řepka, která se v průběhu vegetace musí několikrát ošetřovat pesticidy, bude spodní voda víc znečištěná.
Co to udělá s lidmi?
Každý pesticid je látka vytvořená pro to, aby něco zabíjela a ničila. Nelze říct, že za všechno mohou pesticidy a tečka. Ale jsou zátěž pro životní prostředí, pro podzemní vodu. A řepka mezi plodiny, které jsou ošetřovány pesticidy, patří.
Vaším dalším velkým tématem jsou množírny psů. V Evropě jsou mučeny stovky tisíc zvířat. Proč tento problém nejde vyřešit?
Problém je na straně zákazníka. A navíc neexistuje legislativa, kterou by nešlo obejít, zneužít, chcete-li přečůrat. To je ten odvěký zápas policajta a zloděje. Řešení je více trestat. Tedy posílit činnost policie.
Mladá generace je vyděšená, když vidí, v jakém stavu jí ta starší generace tuto planetu přenechá.
No jasně. Mám hrozný strach, že se teď nacházíme na přelomu, kdy se nám může všechno zhroutit. Kdy nám to všechno spadne na hlavu. Ne že vymře všechen hmyz, ale vymře ho většina. Když se tohle stane, bude to jak domino. Změní se struktura krajiny. Změní se struktura rostlin. Některé rostliny nebudou schopny se dál rozmnožovat. Když si tohle představíte, je to takový průser! Takové zhroucení! Dnes třeba stojíme tváří v tvář tomu, že látky typu Roundup jsou nejen herbicid, ale jsou patentovány také jako antibiotikum. Se vším dopadem.


JÍM BLBĚ
Takže hrozí, že vzhledem k rozšířenosti Roundupu budeme rezistentní vůči antibiotikům.
Přesně tak. Už to řeší Čína, Amerika… A my tady v milionech tun lejeme do ekostystému látku, která některé typy rezistence usnadňuje.
Jednou větou. Proč vás volit?
Protože jsem jeden z mála, pokud ne vůbec jediný český europoslanec, který se zabýval, zabývá a bude zabývat problémy, které nejsou jen me- -diálně zajímavé, ale které nás zabíjí.
Máte konkrétní předvolební slib? Byť by šlo jen o dotažení něčeho, co jste v tomto období nedodělal.
Ježiš, toho je tolik… Slíbil jsem řadě přátel a kolegů, že pokud budu znovu zvolen, budu se mimo jiné věnovat antibiotické rezistenci.
Váš tip, kolik europoslanců získá ČSSD?
Tři.
A co byste vy sám považoval za úspěch?
Čtyři.
Takže zachování současného stavu. Jak vy sám jíte? Je to kompatibilní s vaším zájmem o životní prostředí?
Jím blbě.
Žádný vegan?
Jím úplně nejhůř, jak to jde. Protože prostě dneska jsem třeba ještě neměl šanci se najíst, a až skončíme tento rozhovor, někde si koupím sendvič, protože na nic jiného nemám čas. Ta odpověď je, že jím mnohem hůř, než jak bych chtěl. Moje stravování bych jako příklad nikomu v žádném případě nedoporučil.

Zdroj: Deník N, 21. března 2019

Blogy