ČSSD v EU chrání kvalitu potravin. Do Eurovoleb vyráží se Sehnalovou a Pocem

Jestli se někdo může pyšnit skutečně viditelným zářezem v evropské politice, pak je to Olga Sehnalová (50), původním povoláním lékařka. V Evropském parlamentu patří k nejvlivnějším poslancům, a navíc se může pochlubit skvělým vzděláním.

Olga Sehnalová (ČSSD) 
Během studia na Masarykově univerzitě v Brně strávila dva roky na stáži ve Spojených státech amerických na University of Utah v Salt Lake City, kde se zapojila do výzkumu v oblasti biomedicínského inženýrství. Titul MBA získala na Brno Business School – Nottingham Trent University.
Takto vyzbrojena si od zvolení do EP v roce 2009 a 2014 jde za svým cílem.
Nedělat rozdíly
Pro Sehnalovou jím je zákaz dvojí kvality výrobků v rámci EU. Poprvé v této záležitosti interpelovala Evropskou komisi již v roce 2011, dvakrát iniciovala rozsáhlé srovnání potravin v ČR a Německu či dalších zemích EU. Loni přijal EP návrh jejího usnesení, které požaduje zákaz dvojí kvality, jeho měkčí podobu pak navrhla eurokomisařka Věra Jourová. Letos v lednu EP přijal přísnější pozměňovací návrh Olgy Sehnalové ke směrnici o nekalých obchodních praktikách, který by měl přinést úplný zákaz dvojí kvality prostřednictvím tzv. černé listiny praktik.

„Je třeba dát jasně najevo, že dvojí kvalita potravin a dalších výrobků je pro nás nepřijatelná. Chci od zástupců českého ministerstva průmyslu, aby tvrdě hájili české spotřebitele a neustupovali. Já budu v boji za rovnoprávnost českých spotřebitelů pokračovat,“ zdůraznila Sehnalová poté, co se minulý týden Evropská komise, Rada ministrů a EP shodly na znění, které má právní mezery.

Podobně neúnavný je i Pavel Poc, letošní lídr sociálnědemokratické kandidátky. Ten se v EP věnoval například zákazu rakovinotvorného glyfosátu na dalších 15 let nebo boji proti nemocem trávícího traktu. Důležité je pro něj i vystavit stopku nelegálním množírnám psů a koček v celoevropském měřítku. V domácích poměrech byl přesto asi nejznámějším zástupcem ČSSD v EP bývalý kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche. Ten už ale nekandiduje a pomyslnou štafetu za Mladé sociální demokraty (MSD) přebírá jejich předseda Radek Hlaváček.

Zkrotit korporace
K politice se dostal jako osmnáctiletý gymnazista před deseti lety právě během kampaně do Evropského parlamentu. Do ČSSD vstoupil o rok později. Celoevropská témata jsou mu blízká, neboť MSD spolupracují s mnoha mládežnickými organizacemi napříč Evropou. Hlaváček, který hovoří anglicky, francouzsky a domluví se německy, si uvědomuje, že pro jeho generaci EU nepředstavuje stabilitu a rozkvět, ale spíše krizi identity.
„Obrovským tématem jsou například rozdílné mzdy řidičů kamionů, energetická chudoba, kdy lidé musí z finančních důvodů volit mezi teplem a jídlem, nebo dvojí kvalita potravin, kterou bezohledně praktikují obchodní řetězce. Chceme voliče přesvědčit, že naše společná Evropa musí být férovější. Měla by také zaujmout jasný postoj k nadnárodním korporacím, zavést jednotný základ daně pro právnické osoby a zabránit daňovým únikům ve finančních rájích,“ míní Hlaváček.

Zdroj: denik.cz

Blogy