Search
Close this search box.

Michal Šmarda

Předseda

"Je čas na skutečnou změnu,
právě začínáme."

Můj příběh:

Život

Narodil jsem se v Novém Městě na Moravě, kde jsem vystudoval gymnázium. Od devadesátých let jsem se zabýval mediálním, organizačním a politickým poradenstvím jako živnostník a zakladatel malé firmy. Od roku 1998 jsem pracoval pro poslance a senátory zvolené za Sociální demokracii, organizoval kampaně, psal texty a další potřebné věci. Od roku 2010 jsem starosta Nového Města na Moravě.

Se ženou, dcerkou a dvěma syny žijeme v Novém Městě na Moravě. Milujeme náš kraj. Od údolí Balinky po meandry Svratky v okolí Křižánek a Svratky. Od Žďárských cest k Dářku a Škrdlovicím, po překrásný kraj mezi Bystřicí a Pernštejnem. Miluji naše lidi. Ať už se s nimi setkávám na Bítešských hodech, novoměstských závodech, při procházkách naší krajinou, v hospůdkách nebo při práci. Jsou to skvělí lidé a jsem hrdý, že jsem jedním z nich.

Politika

Členem Sociální demokracie jsem se stal už v roce 1993, letos je to přesně 30 let. Naše strana procházela politikou jako jedna ze dvou hlavních sil, které utvářely podobu polistopadového demokratického vývoje.

Starostou Nového Města na Moravě jsme se stal v roce 2010. Jsem jím již ve čtvrtém volebním období a snad je to objektivní důkaz toho, že se mnoho věcí v našem městě podařilo zlepšit. Našli jsme shodu v celém městě, přestali politikařit a táhneme za jeden provaz.

V roce 2019 jsem se stal místopředsedou Sociální demokracie, o dva roky později jsem získal důvěru spolustraníků pro funkci předsedy. Sociální demokracie funguje 145 let a je to pro mě velký závazek vrátit jedinou autentickou demokratickou levici tam, kam patří – do Poslanecké sněmovny. Během dvou let se nám podařilo splatit dluhy, osekat výdaje a uzdravit stranické hospodaření.

Česká republika potřebuje podobnou cestu. Cestu z krize nenabízí ani koalice ani opozice. Odmítám vyvolávání konfliktů mezi generacemi nebo mezi manuálně a duševně pracujícími. Vytváření společenských příkopů se hodí zájmovým skupinám, lobbistům, oligarchům a politikům, kteří je podporují. Zájmy občana v současném Parlamentu nehájí nikdo. Proto nabízím alternativu a cestu pro rodiny, poctivě pracující, seniory, děti, studenty, a všechny, kteří se zasloužili o rozvíjení této země.

Názory

Celý život mám chuť pomáhat při hledání společných cest. Pomáhat všem generacím, aby žily ve shodě a neměly důvod ke vzájemným výčitkám. Pomáhat městům a obcím v našem okolí, aby si vzájemně nemusely vyčítat kdo koho ošidil. Zkrátka hledat, co nás spojuje a na tom stavět. V komunální politice jsem k tomu našel ideální příležitost. Tady vás každý vidí a nikdo vám nedá nic zadarmo. Každý den lidé hodnotí vaši práci. Každý den vás někdo pochválí a někdo vám vynadá. A to je skvělé. Je to inspirující a motivující.

A mám pocit, že ve velké politice to chybí. Lidé politikům neděkují a nenadávají za konkrétní každodenní výsledky. Svým oblíbencům vše prominou a těm, které rádi nemají nic nepochválí. A to mě štve. To bych rád změnil.

Třináct let v pozici starosty úplně změnilo můj život. V mém rodném městě se nám podařilo dát dohromady hospodaření a našetřit na největší investice v historii města. Na některé z nich jsme čekali přes padesát let. Ať už jsou to Městské lázně, sportovní hala, Vysočina aréna, dostavby mateřské a základních škol, dům pro seniory nebo jiné třeba i menší stavby. Na každou z nich jsem hrdý. Hlavně, protože jsme je připravovali společně.

 

Příspěvky na blogu