Zahraniční mise z programového prohlášení vlády nevypadly

28. června 2018

Celá řada médií už od včerejšího dne informuje o tom, že z aktuálního programového prohlášení nově jmenované menšinové vlády ANO a ČSSD „vypadlo oproti květnovému programovému prohlášení posílení zahraničních misí armády“. Sociální demokracie takto prezentované zprávy považuje za dezinformace, které poškozují včera jmenovanou vládu a ČSSD samotnou.

Skutečnost je taková, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v pátek 1. června 2018 schválila posílení zahraničních misí v Afghánistánu, Iráku a Mali, ale také vyslání leteckých sil na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, což byl před tímto hlasováním sněmovny problém pro KSČM. Toto posílení misí bylo schváleno až do roku 2020. Zcela logicky proto bylo programové prohlášení menšinové vlády ANO a ČSSD aktualizováno v části o zahraničních misích tak, že namísto textu ve smyslu „posílíme zahraniční mise" je zde napsáno, že vláda bude u zahraničních misí naplňovat mandát schválený sněmovnou. Konkrétně:

V souladu se schváleným mandátem budeme pokračovat v účasti na mírových a výcvikových misích v Afghánistánu (Resolute Support), Iráku a Mali. Budeme přispívat do Předsunuté vojenské přítomnosti v Pobaltí, Sil rychlé reakce NATO (NRF) včetně Sil velmi vysoké pohotovosti (VJTF), ochrany vzdušného prostoru (Air Policing) a budeme přispívat do vystavění robustních následných sil (Follow-On Forces)."

Tedy žádné „vypadnutí zahraničních misí", žádný ústupek KSČM, jak od včerejšího večera zní v mediálním prostoru. Posílení zahraničních misí bylo schváleno, mimo jiné hlasy sociální demokracie, ještě před podpisem programového prohlášení. Proto byl text aktualizován tak, že vláda bude naplňovat tento schválený mandát.

Blogy