Vláda schválila humanitární pomoc Afghánistánu ve výši 75 milionů korun

20. září 2021

Na návrh ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) dnes vláda schválila rozsáhlou humanitární pomoc obyvatelům Afghánistánu ve výši 75 milionů korun. Prostředky poputují na zdravotní péči, pomoc ženám a dětem a podporu sousedních států v regionu. Schválené peněžní dary budou distribuovány ve spolupráci s dalšími donory, zejména s Evropskou unií a Organizací spojených národů. Pomoc Afghánistánu byla původně určena pro afghánské ozbrojené složky, ale vzhledem k vývoji v Afghánistánu MZV rozhodlo, že nebude odeslána. Vláda teď rozhodla o využití těchto prostředků výhradně na humanitární pomoc.

„Aktuální politický a bezpečnostní vývoj v Afghánistánu zhoršuje humanitární situaci tamních obyvatel. Poskytování pomoci do Afghánistánu má dvě priority. Mírnit humanitární krizi a zabránit nelegální migraci,“ řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

První část pomoci ve výši 40 milionů korun schválila vláda již letos v létě. V souvislosti s dynamickými změnami v Afghánistánu dnes vláda rozhodla o navýšení této částky na 45 milionů korun a její přesměrování na projekty mezinárodních organizací, které realizují humanitární pomoc v Afghánistánu. 20 milionů korun z této částky podpoří programy Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), které se zaměřují na stabilizaci a podporu vnitřně vysídleného obyvatelstva v Afghánistánu i afghánských uprchlíků v Íránu, Pákistánu a zemích Střední Asie. Dalších 15 milionů korun poputuje do programů Dětského fondu OSN v Afghánistánu (UNICEF). Ty mají za cíl ochranu žen a dětí před násilím a odezvu na pandemii COVID-19, včetně přístupu k čisté vodě a sanitaci. 10 milionů korun je pak určeno na projekt Rozvojového programu OSN (UNDP) zaměřený na stabilizaci a podporu zdrojů obživy zranitelného obyvatelstva v Afghánistánu.

„Zacílení pomoci jsme vybírali opravdu pečlivě. Děláme společně s našimi zahraničními partnery maximum pro to, aby pomoc nebyla zneužita a šla přímo potřebným lidem v Afghánistánu. Proto spolupracujeme s OSN. Zároveň se nám podařilo navýšit částku 45 milionů korun, která jde z rozpočtu MZV, o další prostředky od Ministerstva vnitra, a to ve výši 30 milionů korun,“ doplnil šéf české diplomacie.

Dalších 5 milionů korun tak poputuje na program primární zdravotní péče pro obyvatele Afghánistánu prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) z rozpočtu Stálého zdravotně humanitárního programu MEDEVAC pro rok 2021. Částkou 25 milionů korun pak Česko podpoří vznikající regionální iniciativu Team Europe Evropské unie pro Afghánistán a sousední státy.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy