Vláda schválila dofinancování krizových zařízení pro děti. MPSV mezi ně rozdělí 26 milionů

22. června 2020

Vláda ČR na svém dnešním jednání schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na vytvoření dotačního titulu pro zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) pro rok 2020. Mezi jejich provozovatele bude rozdělena dotace ve výši 26 mil. Kč. Toto dofinancování je částečnou kompenzací stávající nedostatečné situace, kterou by měla napravit chystaná legislativní změna.

„Těší mě, že se nám, stejně jako v loňském roce, podařilo prosadit dofinancování činnosti těchto zařízení poskytujících ochranu a pomoc dětem, které se ocitly bez jakékoliv péče. Letos je to dokonce o 4 miliony více. Věřím, že stejně úspěšní budeme i v případě navrhované novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta by měla systémově vyřešit stávající nedostatečně financování těchto krizových zařízení,“ uvedla ministryně Jana Maláčová.

Důvodem, proč MPSV vládě předložilo návrh na dofinancování zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, je řešení situace financování činnosti těchto zařízení do platnosti novely zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí, kterou dnes (22. 6. 2020) schválila vláda a platit by měla od příštího roku. Na částečné dofinancování budou vyčleněny prostředky ve výši 26 mil. Kč. Prostřednictvím poskytnuté dotace tak budou moci provozovatelé ZDVOPů zajistit pomoc ohroženým dětem, zahrnující uspokojování základních životních potřeb, včetně ubytování, zajištění zdravotních služeb nebo psychologické péče. Tato zařízení fungují nepřetržitě a děti přijímají podle jejich aktuální potřeby.

Dotační výzva bude zveřejněna na webových stránkách MPSV. Žádosti budou provozovatelé moci podávat ve dvou kolech, nejzazší termín pro podání žádosti ve druhém kolem je 15. 11. 2020.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Blogy