V Praze se sešli ministři zahraničí ČR a Ukrajiny. Tomáš Petříček ocenil reformy, řešil ale i dluh

4. února 2020

Po pěti letech zavítal na oficiální návštěvu České republiky znovu ukrajinský ministr zahraničí. Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček přijal Vadyma Prystjaka v Černínském paláci 4. února 2020. Tématy jednání byla ekonomická spolupráce, ukrajinské reformy, česká podpora demokratického směřování Ukrajiny i bezpečnostní situace a vztahy země s EU. Ministři zároveň společně zahájili Česko-ukrajinské fórum.

„Česká republika nikdy neuznala anexi Krymu a do budoucna se k tomu rozhodně ani nechystáme. Podporujeme územní celistvost Ukrajiny, zároveň ale také zdůrazňujeme nutnost postupných reforem země. I to je podmínkou další finanční podpory demokratického směřování Ukrajiny ze strany ČR. V současnosti se nejvíce angažujeme v oblasti ochrany životního prostředí nebo podpory nezávislých novinářů,“ shrnul během tiskové konference po jednání obou ministrů Petříček.

V rámci bilaterálního jednání ale byla řeč také o spolupráci v rámci Východního partnerství, která je jednou z priorit v rámci českého předsednictví ve skupině V4. Oba ministři by se tak mohli znovu potkat už začátkem dubna při summitu V4 + Eastern Partnership.

Jedním z témat byl také historický dluh z 80. let, který má Ukrajina vůči České republice z dob, kdy Československo dodalo do ukrajinských nalezišť plynu své stroje. Tzv. Jamburský dluh se dlouhodobě nedaří oběma stranám vyřešit. „Jednou z možností je odmazání části dluhu výměnou za vhodnou budova pro ZÚ Kyjev. Ta stávající už totiž dosluhuje,“ komentoval toto téma šéf české diplomacie.

Ministři v rámci oficiální návštěvy také zahájili Česko-ukrajinské fórum. Jeho cílem je poskytnout dostatečný prostor pro diskusi o společné budoucnosti i minulosti České republiky a Ukrajiny.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy