Třicet podpisů akademiků na podporu Jiřího Dienstbiera

14. května 2012

Třicet předních českých vysokoškolských pedagogů a další veřejně činných osobností spolupracujících s Masarykovou demokratickou akademií podepsalo prohlášení na podporu prezidentské kandidatury Jiřího Dienstbiera.

Mezi signatáři jsou např. filozofové Erazim Kohák a Jaroslav Šabata, ekonomové Ilona Švihlíková a Pavel Mertlík, sociolog Martin Potůček, imunolog Václav Hořejší, novinář Petr Uhl, politolog Milan Znoj, filmový dokumentarista Vít Janeček, místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha či expremiér Vladimír Špidla.

V prohlášení se mj. uvádí, že „žijeme v době, kdy dochází k oslabování a zatracování politiky jako procesu hledání řešení a výkonu moudré správy. Zároveň jsme svědky toho, jak lidé, na něž dolehly drsné a nespravedlivé škrty a reformy, marně hledají zastání u současné vlády. Když ne jiný, tak právě tento čas se ukazuje jako stvořený pro prezidenta, který bude spjat se silným, sociálně orientovaným politickým proudem. Pro kandidáta z řad ČSSD. Civilním, nedogmatickým, přesto však čitelným prezidentem by mohl být Jiří Dienstbier. V Jiřím Dienstbierovi se snoubí víra ve svobodu a spravedlnost s hlubokým sociálním cítěním, zkušenost předlistopadové demokratické opozice, v níž hrálo prim hledání hodnotového průniku mezi lidmi z různého politického, sociálního i generačního prostředí, s tradiční otevřeností sociální demokracie coby platformy pro nalézání odpovědí na složité otázky doby.“

Svého prezidentského kandidáta bude ČSSD vybírat na jednání Ústředního výkonného výboru 19.5.2012.

Plné znění prohlášení i se seznamem signatářů naleznete v příloze.

DOC Podporujeme Jiřího Dienstbiera

Blogy