Tisková zpráva ČSSD - ČSSD předkládá Protikorupční balíček

22. září 2009

Korupce, klientelismus, daňové úniky a praní špinavých peněz představuje rakovinu společnosti a ekonomického života. ČSSD proto předkládá k jednání vlastní protikorupční balíček, který obsahuje konkrétní a jasné návrhy, jak ji zastavit a vyléčit. Jsme přesvědčeni, že boj s ekonomickou krizí nelze vést jen formou přímých ekonomických opatření, ale jeho nedílnou součástí je zároveň i boj proti korupci.

Opatření ČSSD v boji proti korupci ušetří státnímu rozpočtu desítky miliard korun ročně. Zdravé podnikatelské prostředí je impulzem pro české podniky i pro zahraniční investory, což je jeden ze základních předpokladů k tomu, aby se česká ekonomika vrátila do období prosperity a růstu.

ČSSD již do Poslanecké sněmovny předložila zákony týkající se lobbingu a vzniku tzv. černé listiny firem, které se v minulosti dopustily pletich a do veřejných soutěží by neměly být připuštěny. ČSSD zároveň předloží zákon, aby z veřejných soutěží byly vyřazeny firmy s neprůhlednou majetkovou strukturou, aby byla zakázána forma akciových společností s akciemi na doručitele, tedy firem, u nichž nelze zjistit jejich skutečného majitele. Zároveň navrhuje zabavování nevysvětlitelných příjmů zavedením speciální daňové sazby pro příjmy, u kterých nebude prokázán legální zdroj.

ČSSD zároveň podpoří například o zavedení trestní odpovědnosti, resp. deliktní odpovědnosti právnických osob, zvýšení objemu zakázek alokovaných prostřednictvím otevřených soutěží a elektronických aukcí, aktivní eliminování situací, kdy jsou zakázky rozdělovány na menší celky či ochranu oznamovatelů korupčních praktik (whistleblowing) a zavedení institutu agenta-provokatéra pro případy podezření z korupce.

JUDr. Jeroným Tejc
místopředseda Poslaneckého klubu ČSSD

Blogy