Technické konopí potřebuje analýzu trhu a investice

29. května 2013

S dalším zajímavým ekologickým tématem, o kterém se v Česku příliš nemluví, přichází občanské sdružení Zvonečník. Technické konopí podle něj představuje ideální rostlinu pro alternativní zdroj surovin a energie – biomasy. Možnosti velmi různorodého využití rostliny bohužel narážejí na nedostatek podpory. *1

Technické konopí patří mezi plodiny, jejichž význam zůstává v českých podmínkách bohužel nedoceněn. Přitom podle odborníků ze Sdružení pro českou biomasu disponuje rostlina silnou rekultivační schopností a vysokou přizpůsobivostí zhoršeným podmínkám. Dobře vyvinutý kořenový systém plní rovněž protierozní funkci. Konopí se z uvedených důvodů řadí k rostlinám prvotřídním způsobem vhodným pro ekologické zemědělství.

Pro využití technického konopí se dále nabízí jeho následné zpracování a konečné výrobky. Oproti tradičním materiálům lze podle občanského sdružení Konopa hovořit o jasně vyšší šetrnosti takových produktů vůči životnímu prostředí a stoprocentním splnění požadavků kladených na trvale udržitelnou produkci. Souhrnně řečeno, největší význam nese konopné vlákno (oblečení, tepelné izolace), olej (kosmetika, potraviny), hojně využít lze i odpadní biomasu (pelety) a možno je případně i vyrábět velmi kvalitní papír.

Pro potenciální kroky k podpoře technické plodiny je dle stanoviska Zvonečníku třeba především analyzovat možnosti nabídky a poptávky. Na straně poptávky jde o zájem spotřebitele, cenovou dostupnost a využitelnost výrobků. Zájem o technické konopí však zastiňuje konopí spojené s drogami a jejich legalizací (marihuana, hašiš), místo konopných izolací hraje roli zase síla zvyku využívat izolace polystyrenové.  Přesto již lidé poměrně často využívají například konopnou kosmetiku.

Další tematickou oblastí, kterou v souvislosti s technickým konopím otevírá občanské sdružení Zvonečník, jsou limity ze strany zemědělců. Ukazuje se totiž, že jak k jeho sklizni, tak k průmyslovému zpracování je třeba speciální techniky. Jako řešení se v tomto ohledu ukazuje komplexní pobídkový program pro nákup nové techniky pro zemědělce i zpracovatele. Právě vstupní investice do techniky jsou v době nedostatku finančních prostředků u producentů velkou překážkou a stojí za omezenou českou nabídkou.

Cena když už spíše malých množství výrobků je pak tím pádem vyšší, což je problém i pro spotřebitele šetřící každou korunu a spoléhající na tradičně využívané materiály a postupy - nikoli alternativy, jakou je ostatně právě konopí. Existující dotace na produkci sice produkci mohou pomáhat, bez rázného překonání překážky investic jde ale jen o možnost perspektivy s velkými riziky pro živořící hospodáře.

Využitím technického konopí se blíže zabývají občanská sdružení Konopa a Konopářský svaz ČR. Věnují se popularizaci a propagaci konopných produktů, znají i problémy potenciálních českých producentů a zájem spotřebitelů. Vznik konopářského svazu je také spojený se vznikem zajímavého národohospodářského programu již v roce 2004*2. Dále dnes existují i specializované konopné obchody jako Hempoint, Cannabiska, Cannabe, Konopný shop, Ekonopí, Konopný krám, Mabeko atd.


Nejdůležitější přednosti a využití konopí:

tepelné izolace - bez škodlivých látek, paropropustné, odolné proti škůdcům, příznivá cena (konopí 200 až 300 korun m2, polystyren 185 až 350 korun za m2)*3, 4

textil - hrubší pevné textilie

pelety - využití zejména odpadního pazdeří, konopí samo o sobě dosahuje vysokých výnosů biomasy (10-12 tun/ha)*5

papír - velice trvanlivý a vhodný pro cenné dokumenty, do 50. let minulého století jeho produkce představovala 70-90% světové produkce vůbec*6

olej - nenasycené kyseliny (zdravé potraviny, ale i stopová množství kannabinoidů), regenerační látky (kosmetika), složka odolných barev a laků

 

Autoři: Jiří Jakl, Lukáš Pfauser (platforma Zvonečník)

Blogy