T. Petříček: Slovinsko vyřadí od půlnoci ČR ze seznamu bezpečných zemí

3. července 2020

Slovinsko rozhodlo o vyřazení České republiky, Chorvatska a Francie ze seznamu bezpečných zemí. Důvodem jsou rostoucí čísla nakažených v těchto zemích. Pro české turisty to znamená 14denní karanténu po příjezdu do Slovinska. Výjimku mají turisté, kteří se prokážou negativním testem a rezervací a zaplacením ubytování ještě před účinností nových slovinských opatření. Tranzit Slovinska do dalších zemí je nadále možný.

Dle slovinských úřadů přestala Česká republika splňovat epidemiologická kritéria, ze kterých vychází seznam bezpečných zemí. „Od dnešní půlnoci budou muset čeští občané platit omezení, že občané, kteří mají trávit dovolenou na území Slovinska, musí splnit dvě podmínky. Zaprvé musí mít potvrzení o rezervaci a zaplacení ubytování na území Slovinska. Tuto rezervaci zároveň museli provést před účinností nových slovinských opatření. Zadruhé se musí prokázat negativním testem na COVID-19, který není starší než 36 hodin,“ vysvětlil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. V případě nesplnění těchto podmínek musí čeští občané do 14denní karantény.

Česku se podařilo vyjednat, aby i přes nová opatření Slovinsko umožnilo tranzit českých občanů, kteří míří například do Chorvatska či zpět. Podle informací slovinských úřadů musí tranzit proběhnout během 12 hodin a umožněny jsou jen nezbytné přestávky během cesty. Pro české občany, kteří se nacházejí již na území Slovinska, se nic nemění, mohou svoji dovolenou bez komplikací dokončit.

Šéf české diplomacie již ráno hovořil se slovinským protějškem Anže Logarem, kterého upozornil, že v případě nárůstu nakažených v České republice se jedná pouze o regionální hledisko.

Aktuální informace k podmínkám cestování do Slovinska najdete na stránkách zastupitelského úřadu ve Slovinsku – odkaz ZDE

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy