Stanovisko ČSSD k možnému vybudování "Centra předběžného varování" v České republice

30. července 2010

ČSSD přivítala rozhodnutí Obamovy vlády ukončit plány administrativy bývalého prezidenta Bushe na vybudování globálního strategického systému protiraketové obrany. Mnohé důvody, které prezidenta Obamu vedly k změně záměrů v této oblasti zmiňovala ČSSD i v debatě na české politické scéně.

Současný projekt protiraketové obrany, budovaný v rámci NATO, je odlišný a měl by vycházet z dohody všech členských států aliance. Podle dostupných informací je uvažované sdílené centrum včasného varování v ČR spíše technickým zařízením, které by mohlo být obsluhováno příslušníky Armády České republiky. Nejedná se tedy o vojenskou základnu třetí země na území našeho státu.

Dnešní vystoupení předsedy vlády Nečase ukázalo, že ani premiér nemá v této oblasti dostatek informací. Očekáváme, že si vláda znalosti doplní, a že je pak kompletně poskytne příslušným výborům parlamentu a i české veřejnosti.

ČSSD je připravena k další debatě o zapojení České republiky do bezpečnostních projektů Severoatlantické aliance, včetně případné společné protiraketové obrany.

Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraniční za ČSSD

Blogy