První zahraniční cesta ministra Petříčka po pandemii vedla do Rakouska

17. června 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil v úterý 16. června 2020 Rakousko. Během své první zahraniční cesty po pandemii zavítal do Školského spolku Komenský a následně jednal s ministry zahraničí Rakouska, Maďarska, Slovenska a Slovinska o regionální spolupráci během koronavirové pandemie a budoucí spolupráci v tomto formátu.

Na úvod své návštěvy ocenil šéf české diplomacie přínos Školského spolku Komenského pro české krajany ve Vídni. „Bylo skvělé vidět na vlastní oči slavnou českou školu, která má 150letou tradici. Patří neodmyslitelně k historii vídeňských Čechů a byla důležitou oporou našich krajanů, kteří opustili vlast v emigračních vlnách po roce 1948 a 1968,“ řekl ministr Petříček. Komenského škola nabízí dětem žijícím ve Vídni výuku nejenom v německém, ale i v českém a od roku 2004 také ve slovenském jazyce. V současné době ji navštěvuje 500 dětí.

Šéf české diplomacie následně jednal s rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem, maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártó, šéfem slovenské diplomacie Ivanem Korčokem a ministrem zahraničí Slovinska Anže Logarem. „Po dlouhých týdnech, kdy jsme se pravidelně vídali videokonferenčně, jsme dnes měli možnost se konečně bavit osobně tváří v tvář. Řešili jsme výbornou spolupráci během pandemie. Věřím, že tento formát jsme nevyužili naposled,“ poděkoval svým kolegům český ministr.

Česko, Rakousko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko během koronavirové krize spolupracovaly například v oblasti repatriací, kdy si země navzájem dopravovaly své občany domů. Od 14. března do 14. dubna 2020 přepravilo MZV domů mimo jiné 291 občanů Slovenska, 139 občanů Rakouska, 79 občanů Maďarska a 27 občanů Slovinska.

Na okraj dnešní návštěvy ministr Petříček krátce hovořil také s rakouským ministrem pro evropské a mezinárodní záležitosti Alexanderem Schallenbergem. Šéf české diplomacie ocenil skvělou spolupráci s Rakouskem při otevírání hranic a připomněl výborné vzájemné vztahy, které mapuje loni vydaná kniha Sousedé: Česko-rakouské dějiny.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy