Rozpočtové priority: důchody, rodinné přídavky, boj se suchem, policie, hasiči nebo živá kultura

19. října 2020

Jednání o státním rozpočtu na rok 2021 pokračovala i ve stínu pandemie Covid-19. Ministrům ČSSD se podařilo vyjednat finanční zajištění pro zásadní programové priority. S tím dnes jdou ministři za ČSSD do jednání o rozpočtu na vládě, která by návrh rozpočtu měla schvalovat a odeslat k projednání do Sněmovny.

“Byla to složitá vyjednávání. Naši ministři vyjednali maximum. Především investujeme do lidí, abychom zvládli ekonomické dopady koronakrize,” vysvětluje předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

“Covid jasně ukázal, že potřebujeme silný stát – dobře fungující zdravotnictví, integrovaný záchranný systém a školství. Ale nemůžeme chtít stát skandinávského typu za rumunské daně. Ať se to koaličnímu partnerovi líbí nebo ne. Naše finance nejsou dlouhodobě udržitelné a budeme muset otevřít debatu, kde na to vezmeme. Buď budeme škrtat ve službách pro občana a nebo zvedneme příjmy státu. My říkáme, že stát je dlouhodobě podfinancovaný a potřebujeme zdanit velké firmy a banky a zabránit odlivu zisků do zahraničí,” vysvětluje předseda ČSSD Hamáček.

V rozpočtu není zatím zvyšování platů, tato debata ještě vládu čeká. “Pro mě je nepřijatelné, aby nerostl plat těm, kdo byli v první linii v boji proti Covidu, hasičům, policistům č zdravotníkům. Sociální demokracie bude chtít navýšení platů zejména pro tyto skupiny,” zdůraznil Hamáček.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se soustředilo na posílení sociálních služeb, včetně zvýšení platů pečovatelek a pečovatelů o 10 %. Ministryně práce Jana Maláčová vyjednala s ministerstvem financí prostor pro rozšíření přídavků pro děti pro 300 tisíc rodin, které na něj v posledních deseti letech ztratily nárok. „Jde o rodiny, které vypadly ze systému a jsou nuceny žít doslova z ruky do úst,“ vysvětluje Jana Maláčová. Rozpočet na příští rok počítá s miliardou korun navíc pro domovy seniorů nebo 200 miliony korun na sociální pomoc. „S ministerstvem financí jsme se totiž shodli na tom hlavním: Takže jedním slovem – spokojenost!” hodnotí dosavadní postup Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD.

Oproti původnímu návrhu ministerstvo zemědělství vyjednalo 1 mld. korun oproti původnímu návrhu na boj proti suchu a pro vodní hospodářství: především na výstavbu a rekonstrukce vodovodů a kanalizací zejména v malých obcích, na propojování vodovodních a vodohospodářských soustav a na zadržování vody v krajině formou podpory výstavby malých vodních nádrží a rybníčků.

Ministerstvu vnitra se podařilo navýšit rozpočet například o 150 milionů korun na rozvoj dálničních oddělení, o 840 milionů korun na podporu IT, o 640 milionů korun na stabilizační příspěvek pro policisty nebo o 100 milionů korun na pořízení výškové techniky pro Hasičský záchranný sbor. „Současná situace ukázala, že stát se bez profesionální policie a hasičského sboru neobejde. To však není zadarmo musíme zaplatit profesionály a pořídit jim profesionální vybavení. Jednání o navyšování platů příslušníků bezpečnostních sborů nás ještě čeká,” uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Ministerstvo kultury prosadilo navíc 300 milionů pro živou kulturu, např. profesionální divadla a orchestry a 100 milionů pro kulturní aktivity, jako jsou festivaly, galerie nebo knihy. Ministr Lubomír Zaorálek vyjednal pro podnikatele i jednotlivce z kultury postižené důsledky protiepidemických opatření pomoc v celkové výši 750 milionů. Za zrušené akce obdrží 50% finanční kompenzace vynaložených nákladů, provozní výdaje jim budou uhrazeny až do 80 %. Umělci, kteří nemohou vykonávat svou činnost, dostanou jednorázový příspěvek 60 000 Kč. „Nedopustíme, aby současná koronakrize nenávratně poškodila českou kulturu. V kulturní branži pracují desítky tisíc lidí, kteří se ocitli bez finančních prostředků,” uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ministerstvo zahraničních odešlo z jednání na ministerstvu financí s návrhem historicky nejvyššího rozpočtu, celkem 8,62 miliard korun. Ministr Tomáš Petříček dohodl navýšení o 180 milionů korun, které jsou určeny především na přípravu českého předsednictví EU, projekt zemí visegrádské čtyřky a Německa na boj s nelegální migrací v Maroku a na podporu českých krajanů.

zdroj: tiskové oddělení ČSSD

Blogy