B. Sobotka: Prosadili jsme ve Sněmovně zvýšení přídavků na děti o 300 korun i vyšší rodičovskou pro rodiče vícerčat

Jsem rád, že Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, a především pak pozměňovací návrhy, které zlepší situaci rodin s dětmi. Jsem přesvědčen, že lidé vychovávající děti si zaslouží systematickou podporu státu.

Chceme změnit neutěšený stav, kdy přídavek na dítě čerpá pouhá pětina nezaopatřených dětí. Záměrem novely ve schválené podobě proto je zvýšit okruh lidí, kteří dosáhnou na přídavky na děti. Nově se budou týkat domácností do 2,7 násobku životního minima. Dětské přídavky tak dostane navíc 140 tisíc dětí.

Zároveň dojde ke zvýšení přídavku na dítě v rodinách, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, a to 300 korun měsíčně. Zvýšené výměry budou činit 800, 910 a 1 000 korun.

Současně byla zvýšena sleva na dani na první dítě o 150 korun měsíčné.

Rovněž mě těší, že Sněmovna přijala pozměňovací návrh ministra Chvojky, který zlepšuje situaci pro rodiny, kterým se narodí dvě a více dětí zároveň. Rodičům se zvýší rodičovský příspěvek tak, aby spravedlivě pokryl náklady na starost o vícerčata.

Vláda se o podporu rodin s dětmi zasazuje dlouhodobě – v Poslanecké sněmovně jsme například prosadili daňový balíček, který počítá s tím, že sleva na dani na druhé dítě letos vzroste o 2 400 korun na 19 404 korun ročně, na třetí a další dítě o 3 600 korun na 24 204 korun ročně.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Zlepšujeme životní úroveň rodin s dětmi a seniorů, od příštího roku si výrazně polepší

Jan Chvojka: ČSSD prosadila více peněz pro rodiče dvojčat a vícerčat

Tisková konference B. Sobotky, R. Sklenáka a M. Marksové k zákonům ve 3. čtení v PSP
 

Blogy