Poslanci v prvním čtení podpořili návrh zákona z dílny ČSSD, který pomůže těm nejslabším - dětem

30. května 2018

Poslanecká sněmovna dnes (30. 5. 2018) v prvním čtení podpořila návrh skupiny poslanců z ČSSD na vydání zákona o zálohovaném výživném na nezaopatřené dítě. Tento zákon je jedním z řady kroků, jak chce ČSSD přispět k systémovému zlepšení situace rodičů samoživitelů, kde druhý rodič neplní řádně svou vyživovací povinnost. Jeho přijetí by pomohlo několika desítkám tisíc rodičů, ale především jejich dětem vylepšit těžkou životní situaci.

Sociální demokracie slaví 140 let od svého založení. Vždy jsme stáli na straně slabších a sociálně vyloučených. A těmi rodiče samoživitelé a jejich děti bezesporu jsou. Zákon o zálohovaném výživném umožní desítkám tisíc dětí a jejich rodičům žít bez obav o finance a o budoucnost," uvedl dnes na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny ČR předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Dodal, že prosazení tohoto zákona bylo jednou z klíčových podmínek pro vznik případné koaliční vlády. Jen díky silnému tlaku sociální demokracie se tak tento bod také dostal do programového prohlášení možné vládní koalice hnutí ANO a ČSSD. O jejím vzniku nyní rozhodují všichni členové sociální demokracie ve vnitrostranickém referendu.

Konkrétní body zákona o zálohovaném výživném shrnula poslankyně ČSSD za Zlínský kraj Alena Gajdůšková. „Pokud rodič, který sám vychovává dítě nebo děti, neobdrží soudem stanovené výživné po dobu dvou měsíců, tak se může obrátit na stát a požádat o zálohované výživné. Stát toto výživné vyplatí a začne ho vymáhat po druhém rodiči, který neplatí. Dluh vůči dětem se tak stane dluhem vůči státu, a ten má rozhodně více síly a možností ho vymoci."

Výplata zálohového výživného by byla z hlediska státu určitou půjčkou, kdy stát rodiči – samoživiteli poskytne prostředky pro dítě, ale vyplacené částky budou mít charakter pohledávky vůči druhému rodiči – neplatiči. Nárok na státní rozpočet je odhadován maximálně na 700 milionů korun ročně a vychází ze stávající žalostné situace při vymáhání výživného samotnými rodiči.

Blogy