Podpora ČSSD mezi mladými lidmi je vysoká

14. května 2010

Dnes zveřejnila česká média výsledky tzv. "studentských voleb", ve kterých koncem dubna vyjádřili své politické preference studenti gymnázií, SOŠ a SOU na základě průzkumu agentury Millward Brown. Česká strana sociálně demokratická vyjadřuje k těmto výsledkům následující stanovisko.

Graf mladí voliči

1.    Dotazování "studentských voleb", se účastnilo pouze 20 233 studentů gymnázií, SOŠ a SOU.

2.    Dotazování nebylo reprezentativní - neodráží reálné zastoupení škol poskytujících vzdělávání na střední úrovni (gymnázia, SOŠ a SOU).

3.    Realizátor průzkumu se snažil tyto nedostatky upravit vážením s přihlédnutím k reálnému počtu gymnázií, SOU a SOŠ a počtu studentů v nich a jejich deklarované účasti ve volbách získaném na repre vzorku 1000 studentů ve školním roce 2008-2009. Máme za to, že ani  tímto vážením nelze dospět ke zcela reprezentativním výsledkům.

4.    To názorně dokazuje srovnání letošních výsledků "studentských voleb" s výsledky skutečně reprezentativního průzkumu, kde byli dotazování vybíráni podle reálné struktury zařízení pro střední vzdělávání (gymnázia, SOŠ a SOU), jejich územního zastoupení a počtu studentů v nich podle pohlaví a věku. Tento průzkum byl proveden na přelomu let 2008-2009 opět agenturou Millward Brown.

5.    Zatímco v reprezentativním průzkumu společnosti MB z přelomu let 2008-2009 mezi studenty ČSSD vyhrála s 33% před ODS s 32%, v nejnovějším nereprezentativním průzkumu se ČSSD ocitá hluboko pod tímto výsledkem s pouhými 5,27%. Podpora ČSSD mezi studenty tak za jeden a čtvrt roku a měla klesnout o 28 p.b. To je však ze statistického hlediska sotva uvěřitelné.

6.    ČSSD ovšem rozhodně nechce výsledky nejnovějších studentských voleb zcela zpochybňovat. Výrazná podpora pravicových stran (ODS) a pravicově populistických stran (TOP 09 a VV) mezi studenty odráží jen současnou vypjatou předvolební atmosféru vyhrocovanou některými pravicově orientovanými médii. V nich jde o systematickou dehonestaci ČSSD a levice obecně, která proniká i do internetového mediálního prostředí, ve kterém mladí lidé nejčastěji komunikují. Za zvláště znepokojující považujeme ovšem vysokou podporu neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (7,14%).

7.    Podle reprezentativních průzkumů nejrůznějších renomovaných agentur je stále favoritem voleb letošních voleb do PS Česká strana sociálně demokratická. Tyto průzkumy odráží i vyrovnaný poměr podpory dvou největších stran v nejmladší populaci voličů ve věku 18 - 29 let. Podle dubnového šetření agentury STEM na repre vzorku 1196 respondentů podporuje ČSSD 23% a ODS 24% těchto mladých lidí. TOP 09 podporuje 14% a VV 12%. Propastný kontrast podpory ČSSD mezi občany v převážně věku a mezi mladými dospělými muži a ženami, je dostatečně vypovídající. Z jedné strany jistě dokazuje, že se zvyšujícím se věkem a rostoucími životními zkušenostmi se v populaci logicky zvyšuje i podpora ČSSD, z druhé strany jen ale znovu potvrzuje malou věrohodnost prezentovaných výsledků letošních "studentských voleb".

8.    Srovnání výsledků voleb do PSP v roce 2006 a současných voličských preferencí mezi mladými lidmi 18 až 29 let ukazuje, že zatímco ČSSD si své voliče v této věkové kategorii udržela, ODS a Strana zelených je ztratila ve prospěch nových pravicově-populistických stran (TOP 09 a VV). To ukazuje na jednoznačné selhání pravicové politiky v podání ODS.


Jaroslav Tvrdík
ústřední volební manažer ČSSD

Blogy