Plníme naše sliby! Podporujeme zdanění církevních restitucí

13. prosince 2018

ČSSD odmítá pravicovou vládou prosazené církevní restituce, protože jsou v této podobě nespravedlivé, předražené a vysoce rizikové pro stát. Proto na dnešní schůzi poslanecké sněmovny k návrhu na zdanění církevních restitucí naši poslanci podporovali přeložený návrh zákona ve druhém čtení. ČSSD již v roce 2012 velmi tvrdě protestovala proti schválení církevních restitucí, které prosadila vláda TOP 09 a ODS silou přes nesouhlas většiny občanů, odborné veřejnosti i opozice.

ČSSD dlouhodobě usiluje o výrazné snížení finančních plateb státu v rámci církevních restitucí tak, aby náhrada byla přiměřená a skutečně spravedlivá. S tímto požadavkem počítal již volební program ČSSD pro sněmovní volby v roce 2013. V předchozí vládní koalici ale nebylo možné tuto věc přes veškeré úsilí sociální demokracie prosadit, protože tento návrh odmítali lidovci. Nebylo tehdy ani možné získat na svou stranu pravicovou opozici, protože to byla právě ona, která církevní restituce protlačila silou parlamentem.

Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že zhruba 380 milionů korun, získaných dodatečným zdaněním náhrad, by šlo smysluplně využít pro nezbytné investice do kulturních památek.

Stát by v případě prosazeného zdanění náhrady vyplácel dál podle smluv, které s církvemi uzavřel. Církve by ale musely zahrnout náhrady při podávání daňového přiznání mezi zdanitelné příjmy.

Blogy