Petr Petržílek: Martin Bursík je zcela nedůvěryhodný

3. února 2010

Bude-li za Stranu zelených kandidovat Martin Bursík, nemohou zůstat důvěryhodnou ekologickou alternativou. Nevím, zda Martin Bursík někdy usiloval o prolomení těžebních limitů, nicméně jeho smluvní závazek s Mosteckou uhelnou skutečně podezřelý je.

Konzultační činnost se těžko dokazuje, tudíž nemůžeme vědět, co MUS radil. Jeho tvrzení, že radil v otázkách spoluspalování biomasy je velmi podezřelé, neboť sepsal smlouvu s MUS v roce 2000, tedy v době, kdy ještě neexistoval zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ten jsme s Martinem Bursíkem začali připravovat koncem roku 2002. Kromě toho MUS ani žádné zařízení na zpracování biomasy neměla a dosud nemá.

Prolomení limitů má své odpůrce i zastánce v každé straně a jak se ukazuje možná i ve Straně zelených. Pokud tomu tak skutečně je, neměl by se Martin Bursík za svůj názor stydět a měl by ho obhájit.  Například prolomení limitů i v ČSSD v minulém volebním období silně prosazoval exposlanec Hojdar.

Dalo moc práce v roce 2006 přesvědčit vnitrostranickou veřejnost o tom, že o této otázce si musí rozhodnout občané Ústeckého kraje v referendu sami. I proto sociální demokracie předložila návrh zákona o krajském referendu do sněmovny ke schválení. Je zřejmé, že v průběhu referenda se postavím na stranu zákazu prolomení limitů. Jiní sociální demokraté budou veřejnost přesvědčovat o opaku. Všichni sociální demokraté pak ale budou plně respektovat výsledek referenda. Politika musí být transparentní.

Mimochodem Martine Bursíku, nebylo tohle jedno z klíčových hesel, díky kterým se SZ v roce 2006 dostala do parlamentu? Jak se asi cítí nyní ti, kteří vám tehdy dali důvěru?!

Petr Petržílek
stínový ministr životního prostředí

Blogy