O. Sehnalová: Nejdřív pásy. Potom airbagy. Od tohoto týdne i eCall

27. března 2018

Systém veřejného tísňového volání eCall, který v případě vážné dopravní nehody automaticky vytočí číslo 112 a zavolá záchrannou službu, bude od 31. března instalován do všech nových modelů automobilů a lehkých užitkových vozů. Výrobcům automobilů to ukládá legislativa EU, kterou Evropský parlament schválil společně s členskými státy v dubnu 2015 a na níž pracovala jako hlavní zpravodajka Evropského parlamentu česká poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Snížení počtu úmrtí na silnicích a následků zranění v dopravních nehodách je dlouho jednou z priorit Evropského parlamentu. Počet obětí dopravních nehod je však bohužel stále neúměrně vysoký, jen v roce 2016 na evropských
silnicích zahynulo celkem 25 500 lidí a dalších 135 000 bylo vážně zraněno," vysvětlila Olga Sehnalová.

Systém eCall výrazně sníží dojezdový čas složek záchranného systému, a to až o polovinu ve venkovských
oblastech a o čtyřicet procent ve městech. Odhadujeme, že se díky tomu podaří zachránit až 1 500 lidských životů
ročně. Členské státy i výrobci automobilů měli dostatek času na přípravu, takže systém může již v tomto týdnu
začít fungovat a zachraňovat životy v celé Evropě," uvedla poslankyně.

Česká republika, která se aktivně podílela na vývoji a testování systému eCall a patřila mezi největší podporovatele jeho zavedení, byla připravena na spuštění této veřejné služby již před pěti lety. Důležitou roli v systému eCall bude hrát také navigační systém Galileo, který je spravován Agenturou pro evropský globální navigační družicový systém, sídlící v Praze.

Jako zpravodajka návrhu jsem od začátku vnímala i kritické připomínky vůči systému, zejména s ohledem na ochranu osobních údajů. Evropský parlament spolu se členskými státy zajistil, aby nedocházelo ke zneužívání systému. Systém eCall nesmí být žádným způsobem použit ke sledování a zkoumání pohybu osob ani vozidel nebo k určování jejich polohy,“ doplnila Olga Sehnalová.

Blogy