MZV vypraví autobusy pro Čechy, kteří uvízli v zahraničí. Výjimky dostanou „odvozy“ z letiště

14. března 2020

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček rozhodl o vypravení autobusů pro české občany, kteří uvízli v důsledku opatření proti šíření nového koronaviru v různých evropských zemích. Ministerstvo tak pomůže Čechům, kteří vyčerpali možnosti návratu do vlasti standardní komerční cestou. Ministerstvo zahraničních věcí ČR zároveň vyjednalo výjimku ze zákazu vycestování pro ty, kteří pojedou vyzvednout své rodinné příslušníky na evropská mezinárodní letiště.

„České občany v zahraničí nenecháme bez pomoci. Už dnes po poledni jsme vyslali autobus pro asi čtyři desítky Čechů, kteří uvízli na letišti ve Frankfurtu. Spolupracujeme s hasiči, když to ale bude nutné, uvolníme peníze i na komerční pronájem dopravních prostředků,“ ujišťuje ministr Petříček. „Zároveň jsme vyjednali výjimku pro ty, jejichž rodiče, děti nebo jiní členové rodiny přilétají např. do Vídně, Frankfurtu nebo Mnichova a tak dále, a mají možnost jet na letiště své příbuzné vyzvednout. Odjezd bude možný na základě předložení kopie palubní vstupenky,“ dodal.

Zastupitelské úřady ČR v zahraničí budou také v nejbližších dnech vypracovávat seznamy českých občanů, kteří se ocitnou v podobných potížích. „I jim se následně pokusíme stejným způsobem pomoci. Apeluji ale na všechny, kteří mají alternativy, jak se dostat do Česka, ať je využijí,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Ministerstvo, a to jak pražské ústředí, tak jednotlivé ambasády, bude na transportu Čechů zpět domů spolupracovat s Hasičským záchranným sborem České republiky. Pro první skupinu českých občanů, kteří kvůli opatřením na hranicích a rušení letů neměli jinou možnost, jak se dostat do ČR, odjel autobus do Frankfurtu dnes před polednem. Ještě dnes by měly následovat autobusy do Vídně a Mnichova, kam přilétá nejvíce komerčních letů. Pro všechny občany, které autobusy přivezou, bude platit povinná 14denní karanténa.

„S podobnými žádostmi se na nás i naše ambasády a konzuláty obracejí jak cestovatelé, tak studenti programu Erasmus. Chci poděkovat všem pracovníkům našich zastupitelských úřadů i konzulárního odboru, že odvádějí prvotřídní práci. Očekávám, že všechny české občany, kteří takto na cestách uvíznou, dopravíme v pořádku do ČR během příštího týdne. Rád bych je ale také požádal o trpělivost, pracujeme skutečně na 100 %,“ doplnil Petříček.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy