MZV: Kulatý stůl se zástupci politických stran, tentokrát k prioritám českého předsednictví

15. července 2021

Na ministerstvu zahraničních věcí proběhl ve středu 15. července 2021 další z kulatých stolů, na které jsou zváni zástupci všech parlamentních stran. Tentokrát jej ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) svolal k tématu priorit blížícího se českého předsednictví v Radě EU v oblasti vnějších vztahů. Cílem setkání bylo hledat co nejširší politickou shodu nad prioritami připravovaného českého předsednictví.

„Jsem si vědom, že konečné slovo ohledně priorit českého předsednictví bude mít až další vláda, ale jsem zároveň přesvědčen, že je třeba o tomto tématu vést diskusi napříč politickým spektrem už teď. Naše předsednictví může být úspěšné, pokud budeme mít co nejširší shodu nejen politickou, ale také na základě společenské poptávky,“ uvedl ministr Kulhánek. Za MZV se kromě něj kulatého stolu zúčastnili také náměstci Jan Kohout a Aleš Chmelař. Za parlamentní strany v Černínském paláci diskutovali Jaroslav Bžoch (ANO), Alexandr Vondra (ODS), František Kopřiva (Piráti), Jiří Kobza (SPD), Ondřej Veselý (ČSSD), Jiří Valenta (KSČM), Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Ondřej Kolář (TOP 09) a Radim Sršeň (STAN). Kulatého stolu se zúčastnila i státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

Ministr Kulhánek uvedl, že priority předsednictví v oblasti vnějších vztahů jsou velmi široké. „Prostor pro utváření agendy tu bezpochyby je. Rádi bychom například uspořádali summit se zeměmi západního Balkánu. Evropskou integraci tohoto regionu považuji za dlouhodobou prioritu české zahraniční politiky, která nás zároveň může v Evropě profilovat,“ poznamenal šéf české diplomacie.

Důraz chce ČR klást i na posilování transatlantické spolupráce či čelení hybridním hrozbám. Prioritou je také indopacifický region, který z ekonomického, politického i bezpečnostního hlediska získává na významu. V rámci předsednictví ČR proto ještě zvažuje uspořádat summity EU – USA a nebo EU – Indie.

Ministr Kulhánek upozornil, že české předsednictví v roce 2022 bude výrazně jiné než to minulé v roce 2009. „Dnes je EU jiná i vlivem Lisabonské smlouvy. Bude se od nás očekávat hledání shody. Jsem přesvědčen, že jde o velkou výzvu, ale zároveň i velkou příležitost. Máme šanci z našeho předsednictví těžit a prosazovat naše zájmy. Aby bylo úspěšné, musíme mít co nejvyšší politickou shodu. To je také jeden z hlavních důvodů, proč jsme dnešní kulatý stůl uspořádali,“ uzavřel ministr Kulhánek, který chce v tomto formátu společných jednání pokračovat i v dalších měsících.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy