Ministři zahraničí EU se shodli na sankcích proti Bělorusku, podle Kulhánka jsou robustní

20. června 2021

V pondělí 21. června zasedala v Lucemburku Rada pro zahraniční věci (FAC). Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). Hlavním tématem zasedání byla situace v Bělorusku a přijetí dalších sankcí vůči tamnímu režimu.

Ministři se v úvodu jednání sešli s vůdkyní běloruské opozice Světlanou Cichanouskou a zopakovali jednoznačnou podporu demokratické opozici v této zemi. Následně odsouhlasili sankce namířené proti režimu Alexandra Lukašenka. „Na sankcích proti Bělorusku byla jednoznačná shoda. Opravdu to budou velmi robustní sankce, které běloruský režim rozhodně pocítí,“ komentoval rozhodnutí ministr zahraničních věcí ČR. Na schváleném sankčním seznamu je 78 fyzických osob, 8 entit a zároveň se ministři shodli na přípravě dalších sektorových sankcí, které se dotknou finanční oblasti, ropného či plynárenského sektoru.

Česká republika se opakovaně postavila na stranu běloruské občanské společnosti, a to nejen verbálně. Již po loňských srpnových volbách odsoudila násilné potlačování demonstrací a v srpnu 2020 rozhodla o navýšení bilaterální pomoci Bělorusku. Nedávné uvěznění nezávislého novináře Ramana Prataseviče navíc jasně ukázalo, že režim Alexandra Lukašenka jedná bez jakýchkoliv limitů.

Vedle sankcí je EU připravena pomoci Bělorusku ekonomicky, pokud běloruský režim změní své chování. „Lukašenko by se neměl bát dát možnost Bělorusům svobodně si vybrat, kdo jim bude vládnout. Pokud v zemi proběhnou svobodné volby, EU je připravena pomoci ekonomicky a to až do výše 3 miliard eur,” vysvětluje ministr Kulhánek.

Dalším diskusním bodem byla situace v Iráku, který patří mezi prioritní země EU. Ministři hovořili o politické a bezpečnostní situaci v Iráku před říjnovými parlamentními volbami a tuto debatu měli možnost dále rozvíjet v rámci pracovního oběda s iráckým ministrem zahraničních věcí Fuádem Husejnem. Ministr Husejn informoval své protějšky o posledním vývoji v jeho zemi a o stavu reforem, které je třeba učinit i o situaci v širším regionu. ČR oceňuje zejména protiteroristické úsilí irácké vlády, které v partnerství s Globální koalicí vedlo v minulosti k porážce ISIL.

Ministři hovořili také o vztazích EU s Ruskou federací. V této oblasti se Evropská unie bude i nadále řídit závěry Evropské rady z 25. května, ve kterých odsuzuje protiprávní, provokativní a destabilizující aktivity Ruska namířené proti EU, jejím členským státům i dalším aktérům.

Ministr Kulhánek zároveň navrhl pozvání nového izraelského ministra zahraničí Yaira Lapida na následující jednání FAC.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy