Ministr vnitra Jan Hamáček jednal se spolkovým ministrem vnitra SRN

31. května 2019

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes, 31. 5. 2019, setkal se spolkovým ministrem vnitra, stavebnictví a domoviny SRN Horstem Seehoferem. Tématem jednání byla především spolupráce v oblasti migrace, role Frontexu, přeshraniční policejní spolupráce či budoucí předsednictví obou zemí v Radě EU.

Ministři vnitra se navzájem shodli, že spolupráce obou zemí je na nadstandardní úrovni nejen v oblasti vnitřní bezpečnosti, ale i v otázkách migrace a vzájemné výměny informací. Společná migrační politika EU se musí výrazně proměnit. Klíčem k úspěchu je důslednější ochrana vnějších hranic EU a udělování azylu mimo území EU. „Pro řešení otázky migrace je rozhodující spolupráce nejen napříč Evropou, ale i s ostatními státy zasaženými migrací. V praxi se nám osvědčilo jako nejefektivnější pomáhat v místě problému,“ sdělil Jan Hamáček s tím, že to je důvod, proč vysíláme policisty do zemí západního Balkánu.

Ministři se také domluvili na vzájemné koordinaci při určování priorit obou zemí pro předsednictví v Radě EU. Jako nadstandardní a bezproblémovou hodnotili i policejní spolupráci obou států. Důkazem posílení vzájemné důvěry je smlouva o policejní spolupráci, která vstoupila v platnost v roce 2016. Ta výrazně posiluje pravomoci policistů při působení na území druhého státu a umožňuje provádět kontroly v sousedním státě v případě dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Blogy