Ministr Petříček se setkal se svým řeckým protějškem Dendiasem

18. září 2020

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v pátek 18. září 2020 v Černínském paláci s ministrem zahraničních věcí Řecké republiky Nikolaosem Dendiasem. Vedle bilaterálních témat hovořili šéfové české a řecké diplomacie zejména o aktuální situaci ve východním Středomoří a o migraci.

Pracovní setkání krátce před jednáním Evropské rady se zaměřilo především na aktuální situaci ve východním Středomoří, kde probíhají spory ohledně vytýčení výhradních ekonomických zón a průzkumu na ropu a zemní plyn. „Jsme velmi znepokojeni pokračujícím napětím ve východním Středomoří. Dnes jsem panu ministrovi Dendiasovi vyjádřil plnou solidaritu. Je třeba udělat vše pro vyřešení problému,” uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Dalším důležitým tématem dnešního jednání byly dvoustranné vztahy. Česká republika a Řecko letos slaví 100. výročí navázání diplomatických vztahů, ministři se v té souvislosti bavili i o dalších příležitostech k rozvoji dvoustranných obchodních vztahů. Loni obchodní obrat přesáhl 750 milionů euro, tedy více než 20 miliard korun.

Ministři dále hovořili o Bělorusku, západním Balkánu, Číně a dalších zahraničněpolitických otázkách. Šéfové diplomacií se samozřejmě věnovali i migraci včetně aktuální situace na ostrově Lesbos po ničivém požáru v uprchlickém táboře Moria. „Pan ministr mě informoval o vážné situaci v oblasti už minulý týden během našeho telefonátu. MZV v té souvislosti uvolnilo 2,6 milionů korun, jejichž využití v místě teď řeší s řeckými úřady naše ambasáda v Athénách,“ doplnil ministr Petříček.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy