Ministr Petříček připomene organizátory dětských záchranných transportů z roku 1939

24. dubna 2019

V úterý 30. dubna 2019 ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v Černínském paláci připomene všechny organizátory dětských záchranných transportů, které v roce 1939 mířily z území okupovaných Čech a Moravy do Velké Británie. Ministr Petříček také poděkuje rodinám, které české děti přijaly.

Ministr Petříček u příležitosti osmdesátého výročí „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie (někdy nepřesně nazývaných „Wintonovy vlaky“) připomene činy zachránců 669 dětí a dalších osob pronásledovaných nacisty, včetně těch méně známých a zapomenutých. Do Prahy se na slavnostní odpoledne s názvem „Neviditelní hrdinové“ sjedou potomci hlavních organizátorů záchranné mise z roku 1939. Ministr Petříček jim jako poděkování předá zvláštní pamětní list. Přítomni budou zástupci rodin, které nabídly českým dětem ve Velké Británii pomoc, a také samotné zachráněné děti. Je to vůbec poprvé, co se v ČR podobné setkání uskuteční.

Mezi klíčové organizátory záchranných transportů patřili Marie Schmolková, Doreen Warrinerová, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Přidala se také řada organizací a institucí, politických, náboženských i charitativních. Rozhodující úlohu sehrály rovněž britské rodiny, které dětem v zoufalé situaci nabídly zázemí svého domova.
Informace pro média:
15:00 – slavnostní zahájení
15:05 – projev ministra zahraničí Tomáše Petříčka
15:15 – projev velvyslance Velké Británie v ČR Nicholase Archera
15:25 – hudební vystoupení
15:35 – poděkování Evy Leadbeater (promluví za transportované děti)
15:38 – projev Henryho D. Warrinera (promluví za zachránce)
15:43 – předání pamětních listů ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem
15:53 – závěrečné hudební vystoupení
16:05 – hromadná fotografie VIP hostů s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem

Příchod novinářů na recepci Černínského paláce nejpozději do 14.40 hodin.


Účast médií na slavnostní akci v Černínském paláci pouze po předchozí písemné žádosti o akreditaci (ve formátu jméno, redakce, pozice, telefon), zaslané nejpozději do pondělí 29. dubna 2019 do 12.00 hodin na: michal_dudas@mzv.cz.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy