Ministr Petříček přijal mongolského ministra zahraničí Tsogtbaatara

20. května 2019

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal s ministrem zahraničních věcí Mongolska Damdinem Tsogtbaatarem v pondělí 20. května 2019 v Černínském paláci. Hlavními tématy jednání byly česko – mongolské vztahy. Česká republika má velký zájem i potenciál spolupracovat s Mongolskem v mnoha oblastech (např. energetice, geologii, životním prostředí, potravinářství). Ministři dále diskutovali globální témata mezinárodní bezpečnosti a aktuální situaci v KLDR, účast Mongolska na různých misích k zajištění míru ve světě včetně Afghánistánu.

„Ač geograficky velmi vzdálené, jsou si naše země ve skutečnosti velmi blízké. Oba naše státy prošly v 90. letech ekonomickou transformací a budováním demokracie. Příští rok oslavíme 70 let od navázání diplomatických styků“, připomněl ministr Petříček.
V minulosti v ČR studovalo hodně mongolských studentů, z nichž mnoho ještě stále mluví dobře česky, a zároveň v Mongolsku působily desítky českých expertů. V současnosti je v ČR stále se rozrůstající mongolská komunita a naše firmy podnikají v Mongolsku.
„Vlajkovou lodí naší spolupráce je návrat koně Převalského od našich chovatelů zpět do volné přírody v Mongolsku, tento červen se uskuteční již 9. transport“, uvedl ministr Petříček.

V rámci jednání byly podepsány 4 smlouvy:
Dohoda mezi vládou ČR a vládou Mongolska o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem;
Smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a Mongolskem;
Ujednání o kulturní spolupráci mezi Ministerstvem kultury České republiky a Ministerstvem vzdělávání, kultury, vědy a sportu Mongolska;
Dohoda o spolupráci MŠMT ČR a MŠKVS Mongolska v oblasti školství a vědy a Ujednání o kulturní spolupráci mezi Ministerstvem kultury ČR a Ministerstvem školství, kultury, vědy a sportu Mongolska.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Blogy