Ministr Petříček otevřel novou část české školy v Daruvaru

17. března 2021

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zahájil 16. března 2021 dvoudenní oficiální návštěvu Chorvatska. První den společně s premiérem země Andrejem Plenkovićem otevřel dostavěnou část České základní školy J. A. Komenského a mateřské školky Ferdy Mravence v Daruvaru. Společně se také poklonili památce obětí občanské války v 90. letech minulého století. Ministr Petříček také krajanům předal symbolický „šek“ na 300 tisíc korun jako pomoc po zemětřesení, které zasáhlo Chorvatsko na konci roku 2020.

V Chorvatsku žije jedna z nejlépe organizovaných českých krajanských komunit na světě. Češi se tu usídlili na přelomu 18. a 19. století při znovuosidlování území dobyté Habsburky. Aktuálně čítá zhruba 10 tisíc lidí „Tito lidé mají dva domovy, dvě vlasti. Jsou neuvěřitelně aktivní a organizovaní, působí ve 32 spolcích a vydávají pravidelně vlastní týdeník Jednota, který dnes slaví 75 let. Pomáhají tak udržovat češtinu i zvyky. Například dožínky jsou opravdu velká akce, účastní se jí obvykle kolem 5000 lidí,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Součástí udržování českých tradic v Chorvatsku jsou i folklorní soubory nebo dětské tábory v České republice.

I část krajanů ale koncem loňského roku zasáhlo zemětřesení, proto Petříček do chorvatského Daruvaru přivezl i symbolický „šek“ na 300 tisíc korun, který má pomoci mimo jiné s opravou domů. Převzala ho předsedkyně Svazu Čechů v Chorvatsku Anna Marie Štrumlová Tučková.

Ve třináctitisícovém městě otevřel český ministr zahraničí společně s chorvatským ministerským předsedou tak dostavěnou část české školy a školky. Vláda ČR na tento projekt poskytla 8 milionů korun. „Škola je ideálním místem, kde se uchovává čeština, naše zvyky i tradice. Děti se třeba chystají na pletení pomlázky. Do školy jich tu chodí 231, do školy asi 160 a nejde jen o potomky našich krajanů. Vedle češtiny, chorvatštiny, angličtiny a němčiny se tu učí třeba také maďarština. Že je o školu velký zájem svědčí právě otevřená dostavba tohoto areálu,“ doplnil Petříček.

S premiérem Andrejem Plenkovićem se pak šéf české diplomacie poklonil obětem útoku na jedinou výhradně českou osadu v Chorvatsku. Na začátku občanské války zahynulo v obci Ivanovo Selo 14 lidí.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy