Ministr Petříček jmenoval novým ředitelem České rozvojové agentury Jana Slívu

1. září 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jmenoval k 1. září 2020 nového ředitele České rozvojové agentury Jana Slívu, který přichází z Evropské investiční banky. Hlavní vizí nového ředitele je plné zapojení české rozvojové spolupráce do evropských projektů a větší provázanost s rozvojovými trendy na celosvětové i evropské úrovni.

V Evropské investiční bance byl Jan Slíva členem skupiny poradců Řídícího výboru a od roku 2013 postupně vedl kanceláře tří viceprezidentů zodpovědných mimo jiné za půjčky státům EU-10 včetně České republiky, Rakouska, nebo zemím Východního partnerství. Zde se věnoval zejména operacím v Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině. Podílel se také na implementaci Evropského fondu pro strategické investice.

Vystudoval anglistiku-amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a finance na Solvay Brussels School of Economics and Management v Bruselu. Pracoval jako redaktor BBC World Service v Londýně, poté 12 let v americké tiskové agentuře The Associated Press, mimo jiné jako vedoucí editor v newyorské centrále a zpravodaj při EU v Bruselu a Štrasburku. V letech 2008 až 2009 působil na Stálém zastoupení ČR při EU jako tiskový mluvčí českého předsednictví v Radě EU pro témata Coreperu II.

„Zahraniční rozvojová spolupráce České republiky je klíčovým nástrojem zahraniční politiky pro účinnou reakci na globální výzvy. Jsem rád, že s příchodem nového pana ředitele přichází i cenné zkušenosti z prostředí silné evropské finanční instituce,“ řekl u příležitosti uvedení nového ředitele ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Česká rozvojová agentura je vládní agentura zřizovaná Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, která plní úkoly v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce především v šesti prioritních zemích, kterými jsou Bosna a Hercegovina, Gruzie, Moldavsko, Etiopie, Zambie a Kambodža. Vizí nového ředitele je především plné zapojení české rozvojové spolupráce do evropských projektů a větší provázanost s rozvojovými trendy na celosvětové i evropské úrovni.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy