Ministr Petříček jednal se slovinským protějškem Logarem o pandemii i otevření konzulátu v Brně

15. října 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se ve středu 14. října 2020 setkal v Černínském paláci se slovinským ministrem zahraničních věcí Anže Logarem. Ten do Prahy přijel poprvé v roli ministra zahraničních věcí Slovinska. Hlavními tématy jednání byl vývoj pandemie COVID-19, vztahy s Čínou a otevření slovinského honorárního konzulátu v Brně.

„Se Slovinskem zažíváme skvělou etapu vzájemných vztahů. Náš obchod roste, loni představovala obchodní výměna téměř 1,6 miliardy eur, slovinská strana zároveň otvírá svůj honorární konzulát v Brně k rozvoji regionálních vztahů,“ shrnul šéf české diplomacie.

Ministři zahraničí Česka a Slovinska dnes jednali především o vývoji pandemie COVID. Šéf české diplomacie svému protějšku poděkoval, že i přes nepříznivou epidemiologickou situaci v ČR je Čechům povolen tranzit Slovinska. „Situace v ČR je z hlediska epidemie vážná, a dokud ji nedostaneme pod jasnou kontrolu, nemůžeme očekávat, že se pro nás začnou ostatní země opět otevírat. Poděkoval jsem Anže Logarovi za to, že Češi mohou nadále projíždět přes Slovinsko,“ řekl ministr Petříček.

Dalším tématem jednání byla také spolupráce zemí v rámci regionálních formátů. Už během první vlny pandemie ČR úspěšně koordinovala svá opatření se Slovinskem, Rakouskem, Slovenskem a Maďarskem v rámci středoevropské spolupráce. V této spolupráci by chtěly ČR i Slovinsko nadále pokračovat. Jedním z témat dnešního jednání byla také role EU v ekonomické pomoci státům po pandemii a vztahy EU s Čínou.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy