Ministr Petříček jednal se saúdským státním ministrem pro zahraniční věci

10. ledna 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal v pátek 10. ledna 2020 se státním ministrem pro zahraniční věci Království Saúdské Arábie Ádil al-Džubajrem. Hlavními tématy jednání byla aktuální situace na Blízkém východě a vzájemná obchodní spolupráce včetně příležitostí pro působení českých firem v Království Saúdské Arábie.

„Hovořili jsme zejména o situaci na Blízkém východě. Probírali jsme možnosti, jak zajistit bezpečnost a stabilitu v Iráku, kde působí i čeští vojáci a policisté. Musíme přispět k uklidnění situace a otevřít cestu k jednáním s Íránem,“ řekl ministr Petříček.

Kromě aktuální situace v Iráku dnes ministři jednali o vzájemných vztazích, především o obchodní výměně a příležitostech pro české firmy. „Ekonomické vztahy ČR a Království Saúdské Arábie chceme posilovat. Velký potenciál pro spolupráci vidíme také ve vědě a výzkumu, inovacích a nových technologiích,“ shrnul český ministr.

Saúdská Arábie je po Izraeli a Spojených arabských emirátech třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR. Obrat vzájemné obchodní výměny se pohybuje mezi 500 až 600 miliony USD ročně (11 až 14 miliard korun).

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy