Ministr Petříček jednal s novým polským ministrem Rauem o bezpečnosti i Bělorusku

1. října 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal ve čtvrtek 1. října 2020 s ministrem zahraničních věcí Polska Zbigniewem Rauem. Hlavními tématy jednání byly bezpečnostní politika a transatlantická spolupráci, situace v Bělorusku, koordinace opatření během druhé vlny pandemie či vztahy s Čínou.

„Po prezidentských volbách v Polsku se stal novým šéfem polské diplomacie Zbigniew Rau. Potkali jsme se v rámci jednání ministrů EU už několikrát, ale tohle je první oficiální návštěva v Praze. Věřím, že spolupráce bude nadále na skvělé úrovni,“ řekl ministr Petříček.

Jedním z hlavních témat setkání byla současná situace v Bělorusku. „Češi i Poláci si tím, co se teď děje v Bělorusku, prošli. Záběry z ulic nám připomínají Národní třídu, kdy jsme se obávali, že přijde další ruská intervenci jako v roce 1968. Bělorusové mají naši plnou podporu, shodli jsme se, že inaugurace Alexandra Lukašenka nebyla legitimní. Jsme připraveni nadále podporovat nezávislá média i nevládní organizace. Ptal jsem se kolegy Raua na pohled Polska, které je geograficky k celé situaci ještě blíže,“ shrnul ministr Petříček s tím, že o dalším postupu včetně sankcí bude dnes a zítra jednat Evropská rada v Bruselu.

Šéfové české a polské diplomacie diskutovali také o prohlubování bezpečnostní spolupráce v rámci NATO a posílení obrany států EU. Ministr Petříček zároveň svého polského protějška seznámil s výsledky druhého ročníku Pražské bezpečnostní konference k 5G sítím. Ta navázala na loňský ročník výměnou konkrétních řešení jednotlivých států. Česká republika za tímto účelem zpřístupnila Prague 5G Repository, sdílenou virtuální knihovnu, do níž mohou jednotlivé státy vkládat své příspěvky ohledně zabezpečení 5G sítí.

Během jednání a pracovního oběda debatovali ministři zahraničí také o otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného, o vztazích s Čínou a rozšiřování jejích globálních ambicí nebo o důslednější spolupráci při řešení průběhu i důsledků pandemie COVID-19. Šéfové české a polské diplomacie chtějí apelovat na sjednocení opatření uvnitř EU a na koordinovaný postup všech států Unie. „Není v našem zájmu, abychom uzavřeli hranice tak, jak se to stalo na jaře. Na tom jsme se s kolegou Rauem shodli a myslím, že na tom panuje shoda napříč EU,“ dodal český ministr zahraničí.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy