Ministr Petříček jednal s kolegy z EU o situaci v Bělorusku, dohodli se na cílených sankcích

14. srpna 2020

V pátek 14. srpna 2020 se ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zúčastnil videokonferenčního jednání s protějšky ze zemí EU. Neformální mimořádná Rada pro zahraniční záležitosti (FAC) se věnovala především situaci v Bělorusku po víkendových prezidentských volbách. Šéfové diplomacií podpořili občanskou společnost v zemi, volby označili za zfalšované a dohodli se na přípravě cílených sankcích.

„Prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani demokratické. Pozorovatelská mise OBSE k nim nebyla připuštěna, zákroky represivních složek proti občanům jsou nepřijatelné. Nemůžeme před tím zavírat oči, proto jsme se dnes s kolegy z EU dohodli, že ve spolupráci s členskými státy vznikne seznam jmen, která jsou za násilí a nedemokratičnost voleb zodpovědná, na tyto lidi pak budou cílit sankce,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Návrh by měl vzniknout v nejbližších dnech.
Ministerstvo zahraničních věcí už začátkem týdne odsoudilo průběh prezidentských voleb v Bělorusku. Česká diplomacie plně respektuje a podporuje nezávislost a suverenitu Běloruska, zároveň však bude za všech okolností podporovat svobodu projevu a shromažďování a rovnou politickou soutěž.

Šéf české diplomacie zároveň tento čtvrtek připojil svůj podpis pod společný dopis ministrů adresovaný Evropské komisi. Ministři ČR, Dánska, Estonska, Litva, Lotyšska a Polska v něm vyjadřují nesouhlas s událostmi v Bělorusku a apelují na Komisi, aby se postavila za běloruské občany a podpořila občanskou společnost.

Dalšími tématy, která ministři na videokonferenci dnes řešili, byly situace ve východním Středomoří v souvislosti s průzkumnými aktivitami Turecka. Šéfové unijních diplomacií v této souvislosti podpořili Řecko a Kypr a vyzvali Turecko k dalšímu jednání. Aktuálním tématem byl také vývoj v Bejrútu po ničivých explozích a příprava prosincových voleb ve Venezuele.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy