Ministr Petříček jednal na Radě FAC o postupu EU proti turecké ofenzívě na severu Sýrie

14. října 2019

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v pondělí 14. října 2019 v Lucemburku s dalšími ministry členských států EU. Hlavním tématem zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) byl společný postup proti turecké ofenzívě na severovýchodě Sýrie.

Ministři zahraničních věcí EU dnes opětovně vyzvali Turecko k zastavení jednostranné vojenské akce na severovýchodě Sýrie, odsoudili kroky Turecka a vyzvali turecké představitele k diplomatickým jednáním. „Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii. Vojenské aktivity jsou v rozporu s mezinárodním právem a ohrožují životy civilistů. To musí přestat. Jedinou cestou jsou diplomatická jednání a uzavření příměří,“ uvedl po schůzce šéfů diplomacií zemí EU ministr Tomáš Petříček. V otázce vývozu vojenského materiálu vyzvala Rada ke koordinovanému přístupu a revizi národních procedur na úrovni jednotlivých členských států, v jejichž kompetenci tato otázka zůstává.

Vzhledem k nelegálním průzkumným aktivitám v kyperských vodách tureckými plavidly se ministři zahraničních věcí EU zabývali rovněž možností zavedení restriktivních opatření proti tureckým subjektům. Dalšími tématy Rady pro zahraniční věci byla situace v Perském zálivu, Libyi a Iráku. Tématem pracovního oběda za účasti ukrajinského ministra zahraničních věcí byla aktuální situace na Ukrajině.

zdroj: Ministerstvo zahraničí

Blogy