Ministr Kulhánek na Dubrovnickém fóru podpořil evropskou integraci zemí západního Balkánu

12. července 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se 9. a 10. července 2021 zúčastnil Dubrovnického fóra. Ve svém vystoupení na konferenci zdůraznil, že evropská integrace zemí západního Balkánu je jednou z dlouhodobých priorit České republiky. Půjde proto i o důležité téma při nadcházejícím českém předsednictví v Radě EU. V rámci Dubrovnického fóra se šéf české diplomacie bilaterálně setkal i s ministrem zahraničí Severní Makedonie Bujarem Osmanim, designovaným vysokým představitelem pro Bosnu a Herzegovinu Christianem Schmidtem nebo generální tajemnicí Rady Evropy Marijou Pejčinovič Burić.

„Chtěl bych, aby země západního Balkánu i členské státy Evropské unie hleděly do budoucnosti, ne do minulosti. Historické neshody nesmí blokovat přístupové procesy. Plně podporujeme rozšiřování EU,“ řekl ministr Kulhánek ve svém vystoupení na panelu Dubrovnického fóra s podtitulem „The International Community and the Western Balkans: How to End the Quarantine“, kde promluvil společně s šéfy diplomacií Albánie, Černé Hory, Severní Makedonie a dalšími lídry.

„V rámci českého předsednictví, kterého se ujmeme příští rok, vnímáme rozšiřování EU jako jasnou prioritu. Plánujeme proto uspořádat summit EU – západní Balkán, který bude jasně reflektovat důležitost tohoto regionu pro EU,“ dodal ministr Kulhánek.

Dubrovnické fórum je nejprestižnější pravidelná konference pořádaná chorvatskou diplomacií. Letošní ročník byl zaměřen také na geopolitické dopady pandemie covid-19. „Zároveň se jedná o skvělou příležitost, díky níž se mohu setkat s lídry zemí jihovýchodní Evropy,“ uvedl ministr Kulhánek. Dubrovnické fórum se letos zaměřilo i na využití Iniciativy tří moří a spolupráce 17+1 s Čínou za účelem přemostění rozdílů mezi západní a středovýchodní Evropou.

Otázka regionu západního Balkánu byla jedním z hlavních témat i bilaterálních jednání. Ministr Kulhánek se setkal s ministrem zahraničí Severní Makedonie Bujarem Osmanim a designovaným vysokým představitelem pro Bosnu a Herzegovinu Christianem Schmidtem. Šéf české diplomacie měl na úvod Dubrovnického fóra i pracovní jednání s generální tajemnicí Rady Evropy Marijou Pejčinovič Burić. Na závěr Dubrovnického fóra uspořádal pracovní oběd chorvatský šéf diplomacie Gordan Grlić Radman.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy