Ministr Kulhánek jednal v Budapešti se svým protějškem, tématem bylo hlavně cestování a ekonomika

11. května 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v úterý 11. května 2021 navštívil Maďarsko, kde se setkal s maďarským ministrem zahraničních věcí a zahraničního obchodu Péterem Szijjártóem. Hlavními tématy jednání byly boj proti pandemii covid-19, migrace, vztahy s Ruskem a také hospodářská spolupráce obou zemí.

I přes časté kontakty šéfů diplomacie obou zemí na různých summitech se jednalo o první bilaterální návštěvu českého ministra zahraničí v Budapešti po 8 letech. Ministři dále jednali o aktuálních tématech v rámci EU, ale také skupin V4 a C5 – spolupráci měst a obcí, energetických a infrastrukturních projektech a rozšiřování EU. Hovořili také o železničním koridoru na území V4, který má propojit Budapešť, Bratislavu, Brno a Varšavu. Zvláštní prostor byl věnován současným vztahům s Ruskem, kdy ministr Kulhánek poděkoval za maďarskou podporu.

Vzhledem k významné obchodní výměně mezi oběma zeměmi byla důležitým bodem jednání také podpora českých firem a jejich investic v Maďarsku. Do toho Česko v minulém roce vyvezlo zboží za 5,6 mld. EUR a působí zde mnoho úspěšných firem, jako jsou například Alza, Škoda nebo Ravak.

V neposlední řadě jednali oba partneři o obnovení možnosti cestování po Evropě, kdy prioritou je celoevropské řešení cestování s jednotným dokumentem, tzv. covid pasem. „Nic nám však nebrání, abychom v průběhu května a června dělali maximum pro co nejsvobodnější a hlavně bezpečné cestování Čechů. Domlouváme s jednotlivými státy dohody, na základě kterých mohou bez problémů přecházet hranice občané již proočkovaní,“ uvedl šéf české diplomacie. „Lidé si po půldruhém roce opravdu zaslouží dovolenou v zahraničí. Naším cílem je také mít co nejdříve vzájemné dohody s nejžádanějšími destinacemi jako je Řecko a Chorvatsko,“ dodal.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy