Letní sezónu poznamenala pandemie. MZV vyřizovalo stovky dotazů denně

13. listopadu 2020

Letní turistickou sezónu, které Ministerstvo zahraničních věcí ČR pravidelně věnuje zvýšenou pozornost, letos poznamenala pandemie COVID-19. Situaci zkomplikovaly především cestovní restrikce, do většiny zemí navíc MZV doporučilo vůbec necestovat. Zastupitelské úřady se potýkaly především s enormním množstvím dotazů. Kvůli pandemii a rozsáhlým repatriacím se ale zároveň zvýšilo povědomí o projektu DROZD.

Turistickou sezónu MZV podrobně sleduje mezi 15. červnem a 15. zářím. Zejména na jaře se zastupitelské úřady intenzivně věnovaly repatriacím. „Naprostou většinu občanů, kteří za první vlny koronaviru o pomoc požádali, se podařilo v pořádku dostat domů. Šlo celkem o 6 514 Čechů. Repatriace ale zůstaly důležitou agendou i během turistické sezóny,“ vysvětlil ministr zahraničí Tomáš Petříček. V létě zastupitelské úřady pomáhaly s repatriacemi mimo jiné z Ghany, Argentiny či Španělska.
Během turistické sezóny měli čeští občané jen omezené možnosti zahraničních cest, MZV ostatně cestování do většiny zemí opakovaně nedoporučovalo. To však ne vždy občané respektovali a ocitli se třeba v tíživé finanční situaci (např. z důvodu chybějícího připojištění proti COVID-19). V létě se Čechům plně otevřely v zásadě pouze geograficky blízké země, jako Chorvatsko, Řecko, Bulharsko a Itálie.

Zastupitelské úřady nejvíce zaměstnalo vyřizování enormního množství dotazů k aktuálním možnostem a podmínkám cestování. „Ukázala se důležitost Konzulárního operačního a informačního centra, které jsme zřídili už na jaře. Ve vrcholu letní sezóny vyřizovalo až 800 hovorů denně, týdně jsme se často pohybovali v řádech několika tisíců vyřízených telefonátů,“ řekl ministr Petříček. Neustaly ale ani další problémy, kterými jsou třeba ztráty cestovních dokladů, dopravní nehody či hospitalizace českých občanů v zahraničí.

Mimo obvyklou agendu také zastupitelský úřad v Bejrútu asistoval záchrannému týmu hasičů (USAR), který byl vyslán na místo tragického výbuchu v bejrútském přístavu. „V rumunských horách zase řešili kolegové z Bukurešti kuriózní případ ztraceného psa. A úřady v Teheránu, Baku i Moskvě zaměstnala expedice Tatra kolem světa 2, kdy se koordinoval odjezd členů výpravy i s auty po neprodloužení jejich íránských víz,“ shrnul ministr.

Určitým pozitivem je, že kvůli pandemii COVID-19 a rozsáhlým repatriacím se zvýšilo povědomí o databázi DROZD, která MZV umožňuje pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat následnou pomoc. Pouze během letní sezóny se do projektu zaregistrovalo 49 569 občanů. „Rád bych poděkoval všem kolegům a kolegyním za jejich pracovní nasazení v této složité době, a to nejen při řešení konzulárních případů,“ dodal ministr Petříček.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy