ČSSD se nezúčastní hlasování o nedůvěře vládě. Předčasným volbám se nebrání

21. listopadu 2018

Politické grémium a následně také Předsednictvo ČSSD dnes jednaly o aktuální politické situaci. Oba dva orgány sociální demokracie jednomyslně odhlasovaly usnesení, ve kterém konstatovaly, že soukromé kauzy premiéra Andreje Babiše zatěžují Vládu České republiky a za nejlepší řešení současné situace považují pokračování koaliční vlády s jinou osobou v čele vlády, kterou navrhne vítěz voleb. Politické grémium a předsednictvo strany také doporučilo poslancům ČSSD, aby se neúčastnili závěrečného hlasování v rámci projednávání bodu o nedůvěře vládě ČR se zdůvodněním, že kauzy Andreje Babiše jsou záležitostí jeho osoby a hnutí ANO. V neposlední řadě pak oba stranické orgány konstatovaly, že při současném rozložení sil v Poslanecké sněmovně neexistuje alternativa vůči současné koaliční vládě. V případě, že nedojde ke změně na postu předsedy vlády a ve sněmovně bude podán návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny, doporučuje Politické grémium i Předsednictvo ČSSD poslancům takovýto návrh podpořit.

Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes na tiskové konferenci řekl, že v současný koaliční projekt má stále důvěru, sociální demokracie ve vládě jasně ukázala, že je schopna prosazovat svůj program. Zmínil například znovuobnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci nebo razantní zvýšení minimální mzdy o 1 150 korun od ledna 2019. Přesto ale ČSSD nemůže ignorovat problémy, které má premiér Andrej Babiš a které vládu zatěžují.

„Pravicová opozice, která vyvolala mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě, ale nenabízí žádnou alternativu současné vládě. To je ostatně jasné i ze známých postojů premiéra i prezidenta republiky. ČSSD se nebojí předčasných voleb, a proto v případě, že se zde najde alespoň 105 hlasů pro rozpuštění poslanecké sněmovny, sociální demokracie pro tuto variantu přidá svoje hlasy. Nové rozdání karet voliči je možnost, kterou ČSSD podpoří," řekl dále Jan Hamáček.

Přesné znění usnesení, které dnes jednomyslně přijalo Předsednictvo ČSSD:

1) Předsednictvo ČSSD konstatuje, že soukromé kauzy premiéra Andreje Babiše zatěžují Vládu České republiky, a za nejlepší řešení současné situace považuje pokračování koaliční vlády s jinou osobou v čele vlády, kterou navrhne vítěz voleb.

2) Předsednictvo ČSSD doporučuje poslancům ČSSD nezúčastnit se závěrečného hlasování v rámci projednávání bodu o nedůvěře Vládě ČR se zdůvodněním, že kauzy Andreje Babiše jsou záležitostí jeho osoby a hnutí ANO

3) Předsednictvo ČSSD konstatuje, že při současném rozložení sil v Poslanecké sněmovně neexistuje alternativa vůči současné koaliční vládě. V případě, že nedojde k změně na postu předsedy vlády a ve sněmovně bude podán návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny, doporučuje Předsednictvo ČSSD poslancům ČSSD takovýto návrh podpořit.

Záznam tiskové konference je dostupný zde

Blogy