ČSSD odmítá Klausovu a Nečasovu amnestii tunelářům, vyvolá hlasování o nedůvěře vládě!

3. ledna 2013

Česká strana sociálně demokratická důrazně odmítá podobu a rozsah amnestie, na které se shodli prezident Klaus a předseda vlády Nečas. Pokládáme za skandální fakt, že amnestie osvobodí aktéry velkých hospodářských kauz, včetně tunelování bank i firem, podvodů při privatizaci či miliardových daňových úniků. Podle vyjádření vrchní státní zástupkyně se jedná minimálně o třináct závažných případů hospodářské kriminality, jejichž vyšetřování stálo velké úsilí jak policii, tak justici. Tato dlouholetá náročná práce, včetně souvisejících finančních nákladů, bude nyní zcela zbytečná. Amnestie tak povede k velké deziluzi nejen mezi občany, ale také v české policii a justici.

Jedná se nepochybně o největší skandál, který byl po roce 1989 spojen s udělováním prezidentských milostí. To, že miliardové kauzy už zůstanou navždy bez trestu, je výsměchem principům spravedlnosti a právního státu, které by měly zajistit rovné postavení všech občanů před zákonem. Bohužel mocní souputníci prezidenta republiky z devadesátých let a z období opoziční smlouvy byli z této zásady amnestií vyňati. Spravedlnost se tak skupině tunelářů vyhne na základě politického rozhodnutí prezidenta a předsedy vlády.

Amnestie je rovněž fackou do tváře všem, kdo byli těmito závažnými trestnými činy poškozeni a nyní se budou mnohem obtížněji domáhat náhrady škody.

Klausova a Nečasova amnestie budí podezření, že byla účelově prosazena proto, aby učinila tlustou čáru za podvody a kauzami, jež mají počátek v divoké privatizaci devadesátých let. Prezident Klaus a premiér Nečas působí dojmem zametačů, kteří chtějí využít závěru svých funkčních období k omilostnění těch, kdo měli v minulosti nejen ekonomickou moc, ale i politické vazby na tehdejší garnituru z řad ODS.

ČSSD pokládá za neuvěřitelné, že premiér a předseda ODS Nečas neodmítl takto chybně pojatou amnestii podepsat. Premiér buď hrubým způsobem selhal při výkonu své ústavní pravomoci, nebo je spolupachatelem pečlivě připravené akce, zneužívající institut plošné prezidentské milosti k pomoci několika vyvoleným podvodníkům.

Premiér Nečas nese za nepřijatelný, pobuřující a nespravedlivý rozsah amnestie jednoznačnou politickou spoluodpovědnost. ČSSD nemůže na tuto závažnou chybu předsedy vlády reagovat jinak než tím, že v nejbližších dnech vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Jsme přesvědčeni o tom, že právě hlasování o nedůvěře vládě je v případě takto skandální amnestie zcela na místě. A to bez ohledu na momentální poměr sil v Poslanecké sněmovně.

V našem ústavním systému je osoba premiéra s vládou pevně spojena. Pokud koaliční partneři ODS a někteří nezařazení poslanci vyjadřují nesouhlas s podobou amnestie, budou mít možnost se k vyjádření nedůvěry připojit.

Blogy