Bezpečně, bez front a z pohodlí domova. MPSV umožnilo on-line vyřízení nepojistných sociálních dávek

12. října 2020

Příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek nebo třeba mimořádná okamžitá pomoc. O tuto pomoc si teď budou lidé moci zažádat elektronicky. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes totiž Vládě ČR předložilo návrh na zjednodušení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek. To má občanům umožnit zasílat žádosti a veškeré podklady k nim dálkově bez elektronického podpisu. Administrativní zjednodušení bude platit po celou dobu nouzového stavu.

„Úřad práce je místo, kde se denně potkává velké množství lidí. Vzhledem k neustále rostoucímu počtu nakažených koronavirem je mou povinností ochránit tyto lidi, ale i zaměstnance, jak jen to půjde. Proto jsem přišla s návrhem usnadnit lidem podání žádosti v oblasti nepojistných dávek online, aby se zbytečně nevystavovali případnému riziku nákazy. Věřím, že spousta občanů tuto možnost uvítá,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V rámci vyhlášeného nouzového stavu se realizuje řada opatření, která především souvisí s omezením osobního kontaktu mezi lidmi a také ve styku s úřady. Zároveň je omezena činnost úřadů ve vztahu k veřejnosti. Proto se navrhuje usnesením vlády vyřizování žádostí o nepojistné sociální dávky co nejvíce zjednodušit. Úřad práce ČR (ÚP ČR) bude navíc rovnou vydávat oznámení nebo rozhodnutí ve věci.

Tím dojde k urychlení poskytovaní zmiňované pomoci. Kromě toho se zjednoduší způsob dálkového podávání žádostí a dalších podkladů. Jde především o možnost jejich zasílání elektronickou formou bez zaručeného podpisu.

Cílem předložených návrhů je minimalizovat potřebu osobního kontaktu osob se zaměstnavateli, zaměstnanci ÚP ČR, případně dalšími institucemi a snížit objem zásilek, které doručuje Česká pošta, s.p. Jedná se o mimořádnou právní úpravu, která bude platná pro omezené časové období z důvodu vyhlášeného nouzového stavu. Tato opatření nijak neovlivní podávání nových žádostí a ani nesníží právní jistoty žadatelů nebo poživatelů dávek.

Stejná opatření platila i po dobu nouzového stavu letos na jaře. Přispěla nejen k ochraně klientů, ale také k ochraně zaměstnanců úřadu před rizikem nákazy koronavirem.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Blogy