5 priorit ČSSD pro zásadní revizi sociální politiky Nečasovy vlády!

16. října 2012

Sociální demokracie je přesvědčena, že drtivá prohra vládních stran ODS a TOP09 v krajských volbách je zároveň zásadní prohrou dosavadní likvidační politiky pravicové vlády v sociální, zdravotní i rozpočtové oblasti. Vítězství ČSSD je jasným důkazem, že občané chtějí spravedlivou a sociálně odpovědnou politiku namísto plošných škrtů, zvyšování daní a další privatizace státních služeb. Sociální demokracie považuje za nepřijatelné, aby premiér Nečas a ministr financí Kalousek dál přehlíželi zásadní nespokojenost občanů s vládní politikou a snažili se s pomocí několika přeběhlíků v Poslanecké sněmovně a navzdory nesouhlasu odborů, opozice i veřejnosti spustit další vlnu zdražování a zvyšování DPH, další privatizaci zdravotních služeb či privatizaci peněz důchodců do soukromých penzijních fondů v rámci zavedení 2. pilíře důchodové reformy. Takové plány ČSSD odmítá a je připravena je v případě vládní odpovědnosti okamžitě zrušit!

Sociální demokracie navrhuje zcela zásadní revizi vládní politiky ve dvou nejcitlivějších oblastech -sociální a zdravotní.

5 priorit ČSSD pro revizi sociální politiky Nečasovy vlády:

  1. zrušení 2. pilíře důchodové reformy
  2. navýšení minimální mzdy
  3. růst starobních důchodů o plnou výši inflace
  4. podpora sociálního bydlení, zachování příspěvku na bydlení
  5. zrušení projektu Skarta

Kromě toho sociální demokracie požaduje také zrušení veřejné služby nezaměstnaných a hloubkovou revizi všech nově zavedených IT systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Senátoři ČSSD již předložili návrh zákona, který významně omezuje Drábkův podezřelý a diskriminační projekt Skaret. ČSSD navrhuje, aby se Skarta nadále nepoužívala k výplatě dávek státní sociální podpory, příspěvku na péči, dávek pro osoby se zdravotním postižením a dávek státní politiky zaměstnanosti. Využívala by se tedy jen u dávek v hmotné nouzi. V nejlepším případě by měl být projekt Skarta zcela zastaven a sociální dávky by měly být vypláceny příjemcům jako doposud. 

Sociální demokracie využije v Poslanecké sněmovně i v Senátu všech svých sil k tomu, aby se pokusila tyto priority prosadit. Pokud by vládní koalice v čele s Nečasem a Kalouskem nadále snahy ČSSD o prosazení těchto návrhů blokovala, pak je ČSSD připravena v případě volebního úspěchu ve Sněmovních volbách tyto priority okamžitě prosadit.

Blogy