Zaorálek: Novela stavebního zákona ohrozí ochranu kulturních památek

10. května 2021

Právo, 10. 5. 2021: Poslanci ani napodruhé v pátek nedokončili třetí čtení novely stavebního zákona. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) poslance varoval před několika pozměňovacími návrhy, včetně toho od poslance Adama Kalouse (ANO), který podle Zaorálka do zákona vrací tzv. automatické povolení stavby.

Ten ale podle něj nezaručuje ochranu architektonického dědictví, k němuž se ČR mezinárodně zavázala. „Pokud chceme usilovat o zápisy na Seznam světového dědictví UNESCO, nebo aby nám zůstaly ty, které na seznamu máme, je podmínkou, že zákon standardy ochrany respektuje,“ řekl Zaorálek.

Případné přezkumné řízení by podle něj problém nevyřešilo: „Tento automat to je schopen přezkoumat pouze z hlediska zákonnosti nebo z hlediska procesního, ale nelze ho prozkoumat a přezkoumat věcně.“

A co památkové rezervace?

„Opravdu chceme prosadit úpravu, která i dle UNESCO může ohrozit naše nominace k zápisu na Seznam světového dědictví?“ dodal ministr s tím, že Kalousův pozměňovací návrh navíc zcela opomíjí problematiku památkových rezervací a zón.

Zaorálkovo stanovisko podpořil Marek Výborný (KDU-ČSL). „Kulturní dědictví by nám všem mělo být svaté a skutečně bychom neměli přijímat změnu, která by fakticky vedla k ohrožení péče o kulturní památky a dědictví,“ uvedl.

Zaorálek se vymezil i vůči pozměňovacímu návrhu Martina Kolovratníka (ANO). Nelíbí se mu navrhovaný přesun pořizování územně plánovací dokumentace obcí a krajů do jejich výlučné pravomoci. „Mohl by vést k naprosté nemožnosti prosazení veřejných zájmů prosazovaných z pozice státu,“ poukázal Zaorálek. Nedotklo by se to podle něj jen kulturního a přírodního dědictví, ale i dálnic, železničních koridorů či páteřních produktovodů.

zdroj: Právo, 10. 5. 2021

Blogy