J. Hamáček: Vyhrály maminky. To je hlavní

23. května 2019

V pondělí mi spadl kámen ze srdce. Opravdu. Vláda schválila návrh naší ministryně sociálních věcí Jany Maláčové na zvýšení rodičovského příspěvku pro všechny, kteří na počátku příštího roku budou „rodičák“ pobírat. Bylo to na poslední chvíli, hrozilo, že od ledna 2020 nedostane přidáno nikdo.

Dopadlo to dobře pro rodiny s malými dětmi, a o to nám šlo v první řadě. Ale zopakujme si, co shodě na zvýšení rodičovského příspěvku předcházelo, je to vlastně docela zábavné. Nejprve shoda v programovém prohlášení, že se má rodičovský příspěvek zvednout na 300 tisíc korun. To nebyl problém, ČSSD to má v programu a ANO se často řídí pořekadlem, že slibem nezarmoutí.

Pak to naše ministryně přinesla na vládu a po odmítavém postoji ANO byl výsledkem pro nás bolestný kompromis, že se zvýšení bude týkat jen nově narozených dětí. Máme pětkrát méně poslanců než ANO, souhlasili jsme, aby prošlo alespoň něco.
Když hnutí ANO zjistilo, že takový kompromis veřejnost nese nelibě, hodilo to na nás, jako kdyby ANO chtělo přidávat plnými hrstmi, ale my byli proti! A pak ticho po pěšině. ANO možná počítalo s tím, že s tím už do vlády nepůjdeme a nebudeme riskovat odmítnutí, protože ministerstvo financí se nechalo slyšet, že víc peněz nedá. Pak by Andrej Babiš mohl pokrčit rameny a hodit to na ČSSD, že nic nedělala.

My jsme to však nevzdali. Jana Maláčová připravila kompromis, který zahrnuje všechny děti pobírající příspěvek, a byla připravena se za něj na vládě poprat, protože koaliční shody se do pondělí nebylo možné dobrat.
Ejhle, premiér a ministryně financí čirou náhodou dva dny před schůzí vlády náhle „našli“ do té doby chybějící peníze. Došlo jim, že nechtějí riskovat rozhněvané rodiny před volbami, tak zvolili druhou obvyklou taktiku: Pokusit se nápad vydávat za svůj vlastní. Najednou byly maminky to nejdůležitější.

Opakuji, že pokud by nebylo účasti ČSSD ve vládě a sveřepého úsilí Jany Maláčové, žádné přidání by se nekonalo. Sociální demokracie drží pravicové ANO na uzdě a prosazuje levicová témata, i když to někdy vypadá, že ten hodný ve vládě je hnutí ANO.
Ale to mě opravdu netrápí, mám radost, že jsme našli řešení, a věřím, že marketingové čáry voliči prokouknou. Vždyť úplně stejné to bylo se zvyšováním důchodů o 900 korun. Také tehdy ANO vyčkávalo, hrozilo, že nejsou peníze, a doufalo, že se zalekneme a návrh na zvýšení nepředložíme, protože se pořád oddalovalo koaliční jednání. Když jsme nepovolili, najednou zvýšení nebyl problém.

Premiér na sebe logicky chce strhnout pozornost, je to jeho vláda a my jsme její součástí. Ale součástí, která tyto pro občany zásadní věci připravila a odpracovala, mnohdy navzdory názorům a přesvědčení hnutí ANO. A nejde jen o rodičovský příspěvek nebo penze, stejný boj bylo rušení karenční doby nebo zvyšování minimální mzdy či platů učitelů, policistů a podobně. ANO má v genech škrty a nejraději by vládlo s ODS, ostatně po volbách o tom Andrej Babiš sám mluvil.

Máme zatím štěstí, že hospodářský růst pokračuje a nemusíme prohlubovat deficit státního rozpočtu. Blíží se však chvíle, kdy bude na důchody nebo přídavky třeba hledat peníze i na příjmové straně rozpočtu.
Je proto nejvyšší čas začít seriózní diskusi o zavedení bankovní daně. Není to experiment ani socialistická krádež, je to standardní nástroj obvyklý v EU. Bez ní bude muset ANO škrtat. To odmítáme, protože to by dopadlo na zaměstnance, seniory, rodiny s dětmi. Nezapomeňme proto, kdo v této vládě myslí na lidi.

Sociální demokracie drží pravicové ANO na uzdě a prosazuje levicová témata

Autor: Jan Hamáček (Autor je ministr vnitra a předseda ČSSD)
Zdroj: Právo, 23. 5. 2019

Blogy