Volnější cestování k sousedům se zatím týká očkovaných, řekl ministr Kulhánek

11. května 2021

Lepší podmínky pro cestování do sousedních zemí zatím pocítí jen lidé, kteří už mají dokončené očkování. „Naši očkovaní spoluobčané mohou už například cestovat do Polska a Slovinska. Bavorské také uznává potvrzení o očkování. Ladí se ještě technikálie s dalšími státy. Chceme mít do 15. května jasno,“ sdělil iDNES.cz ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

„Můžeme od 15. května a my umožníme, aby na území České republiky cestovali jejich občané s potvrzením o provedeném očkování, jestliže uplynulo nejméně 14 dní od aplikace očkovací látky, druhé dávky, pokud se nejedná o jednodávkovou vakcínu,“ řekl minulý týden při interpelacích předseda vlády Andrej Babiš.

Řekl, že Česká republika se již s některými státy ve své okolí – se sousedy, ale i s Maďarskem a Slovinskem – domluvila na uvolnění cestování pro očkované od poloviny května.

Podle pondělního vyjádření ministra Kulhánka pro iDNES.cz se to ale zatím nebude týkat lidí s prodělaným covidem, kteří mají dost protilátek, a nebude stačit jen antigenní test.

„Je to první krok, na kterém pracujeme. A bude se zatím týkat jen očkovaných,“ sdělil portálu iDNES.cz ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Dodal, že cílem je evropsky covid pas, který bude umožňovat bezpečné cestování nejen očkovaným, ale i občanům s negativním testem nebo po prodělání covid-19.

Chystané covid pasy, které mají usnadnit bezpečný volný pohyb občanů po celé Evropské unii, budou podle premiéra Babiše fungovat v digitální i papírové podobě. „Bude to s QR kódem,“ řekl předseda vlády.

„Nejde nicméně o propustku mezi jednotlivými zeměmi, každý stát si může nastavit podmínky na vstupu na své území,“ uvedl premiér při interpelacích. Na celoevropské úrovni má fungovat „digital green certificate“, jak o covid pasu hovořil, až od července. Termín digitální zelený certifikát se používá, aby nedocházelo k záměně s klasickým cestovním pasem.

zdroj: iDnes.cz 10. 5. 2021 odkaz ZDE 

Blogy