U dětí se rodiče musí střídat

25. února 2015

Ministryně práce Michaela Marksová-Tominová z ČSSD se nevzdává svého plánu dostat víc otců na rodičovskou dovolenou. Přečtěte si rozhovor, který vyšel v deníku Hospodářské noviny.

Známá bojovnice za práva žen je ministryní práce déle než rok. Minimální mzdu už zvýšila, teď se chystá podpořit firmy, aby dávaly více práce ženám s malými dětmi.

OECD opět upozorňuje na to, že Česko musí zapracovat na zapojení žen po mateřské zpátky do práce. Kdy to změníte?

To bude ještě chvilku trvat. Co jsme zatím udělali, je schválení zákona o dětských skupinách. Máme nedostatek školek, ale také jsme úplně přišli o jesle. V devadesátých letech jich bylo tisíc a teď těch veřejných není ani čtyřicet.

Co s tím?

To právě suplují dětské skupiny, protože do nich mohou děti od jednoho roku. Věřím, že toho budou firmy a sdružení využívat, protože místa chybí a půjde to zaplatit z evropských peněz. Malí zaměstnavatelé se mohou sdružit, stejně jako matky v rámci dobrovolnické organizace. A začínáme také mluvit s ministerstvem zdravotnictví o systémovém řešení jeslí, protože ty byly ideologicky potrestané. Na mateřskou školu dostává obec dotaci od státu, ale v jeslích vůbec nic. Tento nepoměr chceme srovnat.

Města by dostávala na děti peníze, takže by přibylo jeslí?

Ano, já jsem pro. Ve většině starých členských zemí je předškolní vzdělávání od nula let věku. Měli bychom jesle zahrnout pod školství. Zjistili jsme, že jesle teď pod žádný resort nepatří. Je to volná živnost pod ministerstvem průmyslu. To je absurdní. Pro obce by s příspěvkem dávalo větší ekonomický smysl jesle zřídit.

To bychom měli jesle, co dalšího se změní?

Už v tomto programovém období běží různé programy v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Zaměstnavatel, který přijme matku po rodičovské registrovanou na úřadu práce, má nárok na státní dotaci na její mzdu. Také se zavedl projekt sdíleného pracovního úvazku, jedno pracovní místo se dělí mezi dva lidi, na to je také dotace.

To jsou věci, které už nějakou dobu běží, nás by zajímalo, co v této oblasti přinesete nového.

Komise pro rodinnou politiku má teď úkol se zaměřit na to, kdo chodí na rodičovskou dovolenou. U nás jsou to hlavně ženy, navrhneme mechanismus dělení rodičovské.

V čem to ekonomice pomůže, když doma zůstane muž místo ženy? Z pohledu práce je to kus za kus, pořád je někdo doma.

Když dnes zaměstnavatel vidí ženu, automaticky v ní spatřuje toho, kdo bude doma. A to ji na trhu práce znevýhodňuje.

Myslíte, že takhle budou automaticky opatrní k ženě i k muži?

Ano, účelem je rozložit rodičovskou víc mezi obě pohlaví.

Zavedete povinnost, aby se na rodičovské prostřídali?

Někde to funguje tak, že je určená část pro jednoho rodiče a fixní pro druhého. Když ten druhý nejde a nevyužije svoji část, nárok propadá. Funguje to ovšem v zemích, kde je rodičovská dovolená devět měsíců, tři měsíce pak má druhý rodič. Ale u nás jsou tři roky, musíme vymyslet, jak to zvládnout u nás. Podle mě je reálné začít na jednom až dvou měsících. Kdyby toho druhý rodič nevyužil, o tu dobu by se rodičovská zkrátila.

Vaše náměstkyně byla na zkušené v Německu a po návratu mluvila o tom, aby otcové více chodili na rodičovskou. To je ono?

Ano, tak to funguje v západní Evropě, těžko vymyslíme něco lepšího. Jde jen o to vymyslet, jak dlouhá má být doba fixovaná na druhého rodiče, začala bych skromně. Další věc, která už byla rozpracována v době, kdy ministrem práce byl Petr Nečas z ODS, je otcovská dovolená v šestinedělí. Čerpala by se z nemocenské, například týden, kdy by mohl být doma. Je to podobné, jako když máte nárok na volno při pohřbu.

To jsou návrhy, které by nemusely vzbudit odpor v koalici, minimálně ne u lidovců.

To doufám.

Jen ministr financí bude počítat náklady.

Sdílená rodičovská dovolená naopak může přinést úspory, kdyby nárok propadl, stát vydá o to méně. U otcovské dovolené by byl nárok na nemocenské pojištění. Rodí se u nás asi 90 tisíc dětí ročně a ne každý si to vybere. Dopad do rozpočtu nebude velký.

V létě jste mluvila také o formě daňové úlevy pro zaměstnavatele, kteří vezmou do práce matku po rodičovské dovolené…

Ministerstvu financí jsme navrhli formu slevy na sociálním pojištění. Musí to být motivační a zároveň neudělat moc velký výpadek v důchodovém systému. Opatření se bude vedle matek týkat i mladých lidí do 25 let a naopak osob nad 50 let, v případě rodičovské se hovoří o podpoře od čtyř let věku dítěte. Musíme se také vyvarovat zneužívání – aby třeba zaměstnavatel nebral dotaci na toho, koho na měsíc vyhodil a zase nabral. Musí jít o nezaměstnaného a zaměstnavatel zároveň ve dvou předešlých měsících nesnižoval počet zaměstnanců.

Odkdy by to mohlo platit?

Toto od roku 2016, sdílená rodičovská dovolená ideálně od roku 2017.

Kromě starosti o nejmenší jste přišli i s nápadem na pečovatelskou dovolenou, která by zahrnovala péči o staré, nemocné lidi. Jak by to fungovalo? Je to mateřská v obráceném gardu?

Svým způsobem. V Rakousku to funguje už více než deset let, tam poskytují na péči tři měsíce a lidé berou základní menší náhradu mzdy, ale to nejdůležitější je, že jim zaměstnavatel musí po tuto dobu držet místo. Chtěli bychom, aby to byla třeba i bezplatná dovolená, ale s jistotou, že nepřijdu o práci. Mohla by trvat až tři měsíce. Nemusí jít o úplné volno, může jít o práci z domova nebo snížení počtu odpracovaných hodin. Rodina se může také prostřídat, tři měsíce jsou teoreticky na jednoho pečovatele, ale mohou se prostřídat dcera, syn, sestra…

Dala by se taková dovolená čerpat opakovaně?

To se bude muset omezit, jinak bychom si to nemohli dovolit. V Rakousku se to hradí z pojistných systémů, ale u nás jsou pojišťovny čistě zdravotní. Dneska existuje příspěvek na péči, který dostává ta osoba, o niž je třeba pečovat. Ta si kupuje služby nebo dá peníze rodinnému příslušníkovi, který by se o ni staral.

Ale šlo by například, že tři měsíce bude pečovat syn, tři dcera a tak dále?

Ano, tak to funguje v Rakousku. Zároveň není třeba využít celé tři měsíce. Zásadní však je, že by ten člověk věděl, že nepřijde o práci, když zůstane doma a bude se starat o svého příbuzného. I s tím se dá počítat nejdřív od roku 2017.

To vše bude stát peníze. Kde na to vzít? Nechcete také zvedat firmám daně, jak zaznívá z ČSSD?

Pan Babiš slíbil, že zlepší výběr daní, takže čekáme. Jestli je nevybere, pak by se měla zavést sektorová daň.

Zdroj: Hospodářské noviny

Blogy