Špidla: Ceny energií musí vláda regulovat

5. září 2022

Ceny energií, nicnedělání pravicové vlády, zástavba Trojmezí nebo potřeba mít bezplatné zdravotnictví, nejen o tom s vámi v on-line rozhovoru debatoval Vladimír Špidla, bývalý premiér, vzděláním historik, kandidát do Senátu na Praze 11 a v přilehlých obcích.

vladimir-spidla-4.jpeg

Dělá vláda dost, aby nám pomohla s cenami energií?

Nejedná dostatečně rychle a rozhodně nedělá dost. Převzetí ČEZ by vládě umožnilo ceny přímo ovlivňovat. Součástí zásahu ovšem musí být i cenová regulace. Podkladem pro ni je zákon o cenách platný už od devadesátých let a obecně uplatnění principu věcně usměrňovaných cen.

Souhlasil byste se stavěním domů na Trojmezí?

Nesouhlasil. Zemědělská půda je příliš cenná a je třeba ji uchovat. Je to také důležitá rekreační plocha pro lidi z přilehlých sídlišť.

Čím dál víc lidí z vlády mluví o privatizaci zdravotnictví. Co na to říkáte?

Úsilí o privatizaci zdravotnictví je součástí ideologického pohledu na svět současné vládní koalice. Pro mě je to zcela nepřijatelné. Dříve či později by to znamenalo rozpad zdravotnictví na zdravotnictví tříd podle síly peněženky. Plány koalice ve své podstatě znamenají, že by celé zdravotnictví bylo jako stomatologie, tedy nepřístupné v podstatě už i střední vrstvě.

Zdroje jsou?

Zdroje samozřejmě jsou. Záleží na tom, na co je chceme použít. A záleží na tom, odkud si je chceme vzít. Dnes je zjevné, že existují skupiny, které bych nazval „válečnými zbohatlíky“. Jejich mimořádné zisky je třeba zdanit. Nejjednodušší metodou je progresivní daň právnických osob, která by zdanila zejména velké korporace.

Co byste udělal pro velká sídliště, jako jsou Háje, kdybyste byl v Senátu?

Pražská sídliště byla založena na urbanisticky rozumné koncepci a rozhodně nepředstavují něco podřadného. Sídliště bych nezahušťoval, doplňoval bych občanskou vybavenost a vylepšoval dopravu a velmi důsledně hájil sídlištní zeleň. Nepovažuji za správné na sídliště umisťovat velké ubytovny.

Běháte pořád? A jak odpočíváte?

Čas od času stále běhám závody do vrchu. Před asi dvěma měsíci jsem dokonce poprvé stál „na bedně“, když jsem v jednom závodu doběhl jako třetí. Jak odpočívám? Jsem s rodinou, čtu a fotografuji přírodu.

zdroj: Pražský Deník 5. 9. 2022

Blogy