S prezidentem nesoupeřím. Oba vnímáme Čínu jako prioritu

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl rozhovor deníku Právo.

Setkáním s předsedou vlády Li Kche-čchiangem ukončil včera šestidenní pracovní návštěvu Číny premiér Bohuslav Sobotka. V rozhovoru pro Právo shrnul výsledky turné po asijské velmoci, během něhož se sešel i s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Právo: V Číně jste měl jednu schůzku za druhou – s politiky, s byznysmeny. Skoro to vypadá, jako byste s prezidentem Zemanem soupeřili.

Bohuslav Sobotka: Nejde o soupeření, mezi mnou a prezidentem je synergie. Oba vnímáme vztahy s Čínou jako prioritu. To, že se jim v posledních dvou letech intenzivně věnujeme, přineslo i zvýšení českého exportu do Číny o 15 procent a víc čínských turistů v ČR, letos o 40 procent. Cílem mé dosud nejdelší zahraniční cesty za dva roky bylo podpořit dnes už hodně strukturované česko-čínské vztahy. Největší radost mám z toho, že příští rok bude přímé letecké spojení Šanghaj–Praha. Šanghaj je ekonomické centrum Číny, a to může pomoci nejen byznysu, ale i turistice.

Právo: Kdybyste měl vypíchnout jednu věc z vaší cesty, co by to bylo?

Bohuslav Sobotka: Podpora dvou tendencí – udělat z Prahy jedno z center pro leteckou přepravu a podpořit Prahu jako sídlo většího počtu finančních institucí. Pevně věřím, že nezůstane jen u Bank of China, ale že přijdou další čínské banky a investoři.

Právo: Můžeme se stát skutečným ekonomickým partnerem pro Čínu, když jedna místní provincie má tolik obyvatel jako třeba Česko, Slovensko, Rakousko a Polsko dohromady?

Bohuslav Sobotka: Naše vztahy určitě nebudou pokrývat celou Čínu, ale klíčové metropole a některé provincie. Můžeme si v Číně vybrat. Jen jde o to, abychom příležitost neprováhali, jinak přijdou jiní. V době, kdy jsme měli s Čínou vztahy do značné míry zamrzlé, tu byli aktivní Poláci, Němci, Britové, Francouzi. Češi příliš vidět nebyli. To jsme teď hodně změnili.

Právo: ČR podepsala dohodu o spolupráci, tzv. Novou Hedvábnou stezku. Neobáváte se, že by se z ní do budoucna mohla stát hedvábná smyčka?

Bohuslav Sobotka: Mám pocit, že to je součást jakéhosi předsudku, který k Číně máme. Británie nebo Francie nejsou země, které by nemyslely na bezpečnost. Nová Hedvábná stezka je projekt, který má na základě oboustranně výhodných projektů propojit Evropu a Čínu. To z hlediska globální stability není vůbec špatné. V Číně cítím velký zájem o spolupráci s EU, nejde jen o Česko nebo o to, vytrhávat země střední a východní Evropy. I Čína stojí o to, být silným strategickým partnerem EU a společně ovlivňovat globální rovnováhu. Projekt Hedvábné stezky může mít pro každou zemi jiné výsledky a být jinak zajímavý. Asi nebudeme budovat dramatické stavby v oblasti dopravní infrastruktury, zajímavá je ale pro nás naopak oblast letecké dopravy, financí, strojírenství, nových technologií, spolupráce ve vědě a výzkumu.

Právo: Ovšem například o finanční skupině CEFC se spekuluje, že za ní stojí čínská armáda. Hrozí z tohoto hlediska nějaké ohrožení bezpečnosti ČR?

Bohuslav Sobotka: Naše vláda se nechystá rozprodávat státní majetek ani infrastrukturu pod kontrolou státu. Čínští investoři k nám přicházejí na základě partnerství s českými podnikateli. Drtivá většina byznysu, který se odehrává a bude odehrávat, budou podnikatelské kontakty mezi českými soukromými firmami a čínskými soukromými či polostátními firmami. Není to věc, která by dosahovala do kritické infrastruktury, která by se jakkoli dotýkala bezpečnostních zájmů ČR. Skupina CEFC je jedna z největších privátních firem v Šanghaji a Číně jako takové a přispívá k propagaci Česka v Číně. Její vliv na rozvoj vztahů je pozitivní a příchod seriózních čínských investorů může znamenat pro ČR spíše ekonomické přínosy.

Právo: Co vás na Číně nejvíc překvapilo?

Bohuslav Sobotka: Asi kontrast s Evropou. Hodně času trávíme mluvením o propojování Evropy a zlepšování infrastruktury. V Číně to dokážou dělat prakticky. Překvapila mě dynamika rozvoje jejich rychlých železnic. Číňané plánují tisíce nových kilometrů tratí, chtějí mít všechny provincie propojené rychlovlaky a kvalitními dálnicemi. Takhle dobře to v Evropě z řady důvodů nedokážeme. Pokud Evropa nebude s to najít cestu k moderní dopravní infrastruktuře, bude zaostávat.

Právo: Jaký byl váš největší zážitek – už nikoli jako politika?

Bohuslav Sobotka: Chvíle v buddhistickém klášteře v Šanghaji. Krásný kontrast klidu k meditaci s tím kypícím světem a živým finančním centrem kolem. To si budu dlouho pamatovat.

Právo: Vzal jste s sebou i rodinu. Jak se jim líbila Čína?

Bohuslav Sobotka: Příliš času jsme neměli, ale myslím, že je důležité, aby děti viděly místo, které výrazně ovlivňuje a bude ovlivňovat svět, v němž budou vyrůstat a žít.


Zdroj: Právo

Blogy