J. Hamáček pro idnes.cz - Je potřeba si Miladu Horákovou a její odkaz připomínat

2. července 2020

Jedna sázková kancelář vypsala sázku, že se Jan Hamáček stane oficiální tváří kolekce svetrů z Lidlu. Máme si na to vsadit? „To by byly vyhozené peníze. Nic takového nechystám,“ směje se ministr vnitra.

V červeném svetru jste zahájil i kampaň do krajských a senátních voleb. Není čas to odložit?

Nechodím každý den v červeném svetru, chodím v pracovním. Pokud narážíte na digitální konferenci ČSSD , tak její část byla vedena k tomu, jak naši ministři zvládli koronavirovou krizi, a k tomu prostě ten červený svetr patří.

Možná i kvůli němu jste byl se 70 procenty nejlépe hodnoceným politikem v průběhu krize. Na druhou stranu, zatímco preference ANO rostly, ČSSD zůstává na svém zhruba okolo pěti procent. Čím to?

Polemizoval bych s tím, že se to na preferencích ČSSD neprojevilo. Minimálně u některých agentur podpora ČSSD roste. Namátkou v květnovém volebním modelu STEM máme nejlepší výsledek od voleb do Sněmovny (8,9 procenta – pozn. red.) . Takže mám pocit, že se to projevuje, byť s jistým zpožděním.

Zmiňovanou programovou videokonferenci ČSSD veřejnost moc nesledovala. Kampaň asi velká nebude, co chcete dělat?

Digitální konference byla určena primárně dovnitř ČSSD. Část z vystoupení je postupně uvolňována na sociální sítě pro veřejnost. Kampaň bude, ale asi se i u ostatních víc povede na sociálních sítích a novými technologiemi než klasickou formou, protože se změnila situace.

Díky studiím ve Velké Británii třeba Facebook používáte z tuzemských politiků snad nejdéle, dobře tedy víte, co jsou hojně sdílená – tzv. virální – videa. Umíte si představit, že by někdo kamarády vyzýval, ať si pustí projev libovolného politika ČSSD?

Samozřejmě, že pokud půjdeme cestou videí a spotů, tak to rozhodně nebude o projevech. Vím, jak funguje komunikace na sítích.

Vaše dosavadní výstupy ale byly docela tristní. Mohu třeba připomenout vaše video z loňského září, v němž jste Miloši Zemanovi gratuloval k narozeninám a posílal mu mísu uzenin. Bylo to krátce poté, co vám odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury, takže to určitě hojně sdílené bylo, ale spíš v opačném gardu, jako zdroj posměchu. Nemáte obavu, že se to bude odehrávat v tomto duchu?

Nechal bych to na našich odbornících, ale rozhodně v tomto směru nemám žádné obavy. V čele oněch odborníků bude z pozice volebního manažera bývalý druhý muž ČSSD Michal Hašek .

Když jste ho v době koronakrize nečekaně jmenoval a oznámil to, ve veřejnosti to naopak rezonovalo. Ovšem ve smyslu, proč opět vytahujete člověka, jenž 11× zalhal v přímém přenosu o lánské schůzce. Tak tedy proč?

Je to věc, kterou jsem v té době vysvětlil, a nevidím důvod, proč se k tomu vracet. Mimochodem mě fascinuje, že všechny zajímá, kdo je volebním manažerem ČSSD. Podle mě totiž nikdo netuší, kdo je volebním manažerem třeba ANO nebo ODS . Je to prostě interní věc ČSSD a já jsem s prací Michala Haška naprosto spokojen.

Mimochodem, už přes dva měsíce Haška marně uháníme o rozhovor. Dlouho to odmítal sám, pak se přidal i argument, že by potřeboval vaše svolení. Proč nechcete, aby Michal Hašek o volbách mluvil do médií?

Pozice Michala Haška je výkonná, tedy manažerská, nikoli politická. To znamená, že rozhovory o ČSSD budou dávat politici, nikoli volební manažer. Takhle jsme se s Michalem Haškem dohodli.

Nevnímáte trochu jako problém, že leckde sociální demokraté ani nekandidují pod značkou strany, ale utvářejí koalice s jinými jmény, aby víceméně zamaskovali, že jsou z ČSSD?

To je zase narativ, který někdo razí v médiích. Když někdo jiný udělá koalici, je to označeno za spojení sil za účelem úspěchu. Když koalici vytvoří ČSSD, jsme obviněni, že schováváme značku. Nesmysl. Pokud se v některých krajích ČSSD spojí s lokálními osobnostmi či jiným hnutím, tak proto, aby se na kandidátky dostali i lidé mimo ČSSD. Ale také proto, abychom spojili síly a postavili co nejsilnější kandidátku. Navíc je to jen v pár krajích. V Pardubickém, Olomouckém i Hradeckém je to ku prospěchu věci.

Co je pro vás vůbec metou pro krajské volby? Vítězství v krajích, být součástí nových vládnoucích koalic, nebo zisk nad pět procent?

Za úspěch bych pokládal, kdybychom v některých krajích dosáhli dvojciferných výsledků. Zejména tam, kde máme buď hejtmana, nebo jsme ve vedení kraje.

Žádný počet nových hejtmanů jste si nevytyčili?

Myslím, že nejsme v pozici, abychom si teď stavěli takové cíle. Zkrátka uděláme vše pro to, abychom uspěli.

V senátních volbách obhajujete deset křesel ze třinácti. Když to nevyjde, zůstanou vám tři senátoři, což nestačí ani na klub. Tam máte za cíl co?

Zase rýsujete ty nejčernější scénáře. Jsem přesvědčen, že máme paletu osobností, které mohou uspět. Namátkou Milan Štěch , Jiří Dienstbier , Ivo Bárek na jižní Moravě, máme i nového kandidáta, starostu Znojma Jana Groise . Takže by se ten černý scénář neměl naplnit a několik křesel senátorů obhájíme, nebo získáme.

Pojďme k celostátnímu dění. Co jste říkal událostem okolo 70. výročí popravy Milady Horákové? Byla to vkusná připomínka komunistické justiční vraždy, jak říkali jedni, nebo jen záminka a forma boje proti vládě, jak tvrdí druzí?

Zaprvé je určitě potřeba si Miladu Horákovou a její odkaz připomínat, o tom žádná. Je to 70. výročí, takže ta připomínka samozřejmě byla intenzivní. O tom, zda to všechno bylo vkusné, nebo jestli některé ty aktivity nesloužily spíš k politickým účelům, si asi musí každý udělat obrázek sám. U některých těch aktivit jsem si ale ty otázky kladl. Například u využití sirén v hlavním městě Praze, které jsou určeny pouze pro vyhlašování nouzových stavů. To nevím, zda bylo úplně adekvátní.

Miladu Horákovou jste připomněl i vy osobně na sociálních sítích. V následné diskusi jste to pak od mnohých schytal za to, jak může Horákovou připomínat někdo, kdo je ve vládě s bývalým komunistou podezřelým ze spolupráce s StB, a navíc se kabinet opírá o komunisty. Co vy na to?

To samozřejmě píší ti, kterým tato vláda nevoní, respektive jsou jejími kritiky. Zároveň ale nenabízejí jinou alternativu. Asi se shodneme, že nějaká vláda být musí. A co jsme měli po volbách dělat? Také tu mohli vládu tvořit SPD a komunisté. Kdyby se pravicové strany chovaly při povolebním vyjednávání jinak, tak se vláda o komunisty opírat nemusela. Tak to prostě je.

V pondělí se vláda oficiálně ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu odsuzující údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše . S tím, že deklarace je jen politické gesto. Není vládní ohrazení se proti tomu, co nazýváte politickým gestem, také pouze politickým gestem a nebylo to proto zbytečné?

My jsme o tom na vládě diskutovali a já získal dojem, že Evropský parlament nějakou reakci vlády čeká. A že prostě není možné, aby se vláda tvářila, že se nic nestalo. Takže asi čtyři ministerstva připravila odpověď, která je víceméně technického rázu. Argumentuje či vyvrací některá tvrzení v rezoluci Evropského parlamentu. Navíc musím říct, že když jsem si tu rezoluci přečetl, jsou tam opravdu některé body, které nejsou akceptovatelné. Není třeba možné vládu kritizovat za to, jak je složena dozorčí rada Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), když ji volí Poslanecká sněmovna tajnou volbou. Za to vláda nemůže. Těžko také může Evropský parlament úkolovat Finanční analytický úřad (FAÚ) ministerstva financí. To je nezávislá instituce, kterou nemůže úkolovat nikdo, ani evropské instituce. A takových případů bych tam našel spoustu. Ti, co to psali – to znamená pan Peksa s panem Zdechovským (europoslanci Mikuláš Peksa za Piráty a Tomáš Zdechovský za lidovce – pozn. red.) – to trochu přehnali a trošku popustili uzdu své politické fantazii. Vláda na to reagovat musela.

Na většině míst v zemi skončilo povinné nošení roušek. Opět ale stoupají počty nakažených koronavirem. Při první vlně jste mluvil o člověku, který vám na ministerstvu vnitra vcelku přesně modeloval příští vývoj. Modeloval vám ho i nyní a co z toho plyne? Máme se bát druhé vlny?

Od toho člověka teď žádný model nemám, protože je situace jiná. Model se totiž dá aplikovat na šíření po celé republice. Že nám rostou případy, určitě není nic milého, ale pokud mám správné informace, jedná se o jednotlivá ohniska. Zejména se to týká Karviné. Mimo ni není nárůst tak raketový, takže reakce nemůže být plošná, ale musí cílit na dané lokality. V tuto chvíli to nevypadá, že by se na nás řítila nějaká plošná druhá vlna, ale samozřejmě to musíme sledovat.

zdroj: iDNES, 2. 7. 2020

Blogy