R. Onderka: Nepřipouštím si, že by se ČSSD do Sněmovny nedostala

26. srpna 2021

týdeník 5+2 Jihomoravský kraj 27. 8. 2021: Čtvery poslední volby do Sněmovny byl lídrem ČSSD na jihu Moravy Bohuslav Sobotka. Teď ho v roli jedničky střídá Roman Onderka.

Co se to děje v baště ČSSD na jihu Moravy, že vám krátce před uzavřením kandidátky takto vzdorovali spolustraníci a museli jste na poslední chvíli shánět náhradníky?

Mě to mrzí, stalo se. Myslím si však, že i ta nově doplněná kandidátka je kvalitní a že dokáže oslovit spoustu voličů.

Nebyla ale chyba, že ústředí strany šlo moc na sílu? Na původně navržené krajské kandidátce, jak ji schválili jihomoravští delegáti 85 procenty, jste vůbec nebyl.

Nominace na lídra jsem měl ze dvou okresních organizací ze sedmi, stejně jako krajský předseda Břetislav Štefan. Následně proběhla krajská konference a ta kandidátku poskládala na sílu. Tam to byla záležitost politického střetu o směřování ČSSD, což souviselo i se sjezdem strany a volbou vedení strany. Takže na sílu se kandidátka postavila na krajské úrovni? Ano, protože se nerespektovaly názory okresů. Jestliže dva okresy na jižní Moravě říkají, že Roman Onderka má být lídr nebo že jsem jednička za jejich okres, a pak ani na kandidátce nejsem, tak se asi někde stala chyba. Že potom někteří rezignovali, to mě mrzí, jak říkám, ale teď se ukáže, kteří sociální demokrati zůstávají na lodi, chtějí za ni bojovat, a kteří naopak odchází.

Pojďme k uplynulým čtyřem rokům, kdy jste součástí vlády. Na co z toho, co se vám podařilo prosadit, jste nejvíce hrdý?

Hnutí ANO je populistické a má spíše pravicovou rétoriku, takže ČSSD se snažila zachovat pro lidi levicové hodnoty. Jsem hrdý na to, že se podařilo navýšit důchody na částku 15 tisíc korun. Na jižní Moravě máme problém s dopravní infrastrukturou, to jsou dálnice D52 na Vídeň, D43 z Brna přes Svitavy, brněnské nádraží…

Co jste za ty čtyři roky pro to udělali? Nic z toho se nestaví. Poslední kilometr dálnice v regionu vyrostl před šestnácti lety.

Jsem hrdý na to, že se mi podařilo prosadit můj pozměňovací návrh v zákonu o liniových stavbách, díky němuž se zkrátí příprava staveb o třetinu. Je to malý krok, je však dobře, že alespoň ten prošel.

Jsou tady ale věci, kde to skřípe, a to i v sociální oblasti, na kterou kladete důraz. Proč se nepodařilo vyjednat vyšší financování sociálních služeb na jižní Moravě, aby sem přicházelo více peněz a tyto služby nebyly v nevýhodě oproti jiným regionům? Osm let vedete ministerstvo práce a sociálních věcí a do loňského roku jste měli na starost sociální věci i na hejtmanství.

To je nekonečný příběh, který není jen o tom, že bychom si v rámci ministerstva řekli: tady se přidají miliony pro jižní Moravu. Tam je potřeba změna systému vyplácení, jak byl původně nastaven. Tedy změna celého zákona. A tady se přiznám, že ČSSD a poslanci za jižní Moravu nedokázali změnu prosadit.

ČSSD také slibuje zákon o sociálním bydlení, a stále není. Kde je problém? O zákonu mluvíte nejen vy, ale všechny strany. Vždyť i v Brně byly problémy s ubytovnami a současné i minulé vedení muselo řešit hrozby vystěhování lidí na ulici.

Problém je, že nebyla vůle, aby se tento zákon projednal. Mrzí mě to, ale my to budeme nadále prosazovat.

Váš partner ve vládě, tedy hnutí ANO, to nechtěl protlačit, když i od jeho představitelů zaznívala slova o obchodnících s chudobou?

S hnutím ANO je to složité. V ANO si vždycky udělají nějaký průzkum, a co lidi zajímá, to prosazují nebo podle toho mají vyjádření.

Průzkumy pro ČSSD nejsou zrovna přívětivé. Pokud se trend nezvrátí a nedostanete se do Sněmovny, vyvodíte z toho nějakou odpovědnost?

Tato otázka vůbec není na místě. Jako statutární místopředseda se vůbec nemůžu zabývat tím, že by se ČSSD nedostala do Sněmovny, nepřipouštím si to. A jsem přesvědčen, že se tam dostane.

Blogy