Pomoc na jediném místě. Uprchlíci zaplnili Reálku

3. března 2022

MLADÁ FRONTA DNES, PARDUBICE 3. 3. 2022: Hned od chvíle, kdy se včera před patnáctou hodinou otevřelo v bývalé reálce na Komenského náměstí v Pardubicích Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, zde bylo plno. Ženy, malé děti, ale i muži z Ukrajiny sem přišli, aby získali ubytování a požádali o vízum i sociální dávky.

netolicky-40-sjezd.jpg

Doba, kdy čeští dobrovolníci odjížděli k hranicím s Ukrajinou, ve svých autech odváželi uprchlíky, ubytovali je a pak zde pro ně hledali pomoc, končí. Původně živelná pomoc nyní dostává řád.

V Pardubickém kraji se stala klíčovým místem pro Ukrajince krajská budova Reálky v centru Pardubic, kde uprchlíci najdou všechny potřebné instituce na jednom místě. Navíc se odtud řídí i humanitární pomoc.

„V neděli jsme začali od nuly malováním na tabuli, v pondělí jsme upřesňovali plány, nákresy, náčrty, v úterý vyřešili technické obtíže a ve středu ve 14.30 jsme mohli otevřít pro první klienty,“ popisuje vznik centra hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

V novém centru to vypadá trochu jak při přihlašování účastníků nějaké velké akce, lidé tu chodí od jednoho stolku k druhému a vyřizují formality.

Nejdříve je tu čekárna se stolkem Správy uprchlických zařízení, vedle kterého leží hrací koberec pro ty nejmenší. Zde se lidé mohou rozhodnout, že zamíří do tábora pro uprchlíky. Když vyplní formuláře, čekají ve frontě před prosklenými dveřmi, až budou moci do dalšího sálu. U stolku hasičů si domluví ubytování, pak je čeká u policie bezpečnostní prověrka a registrace, poté si u dalšího stolku mohou požádat o dlouhodobé vízum. „To je předpoklad pro to, aby tady mohli nějakým způsobem žít, mohli požádat o dávky, pracovat a vyřizovat další formality,“ řekl krajský šéf policie v Pardubickém kraji Jan Ptáček.

Podobná centra vznikají ve všech krajích, vláda se na tom dohodla s hejtmany. „Měla by řešit nejdůležitější témata: ubytování, logistiku, humanitární pomoc a dopravu,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

„Jedná se de facto o základní kontaktní a informační místa pro uprchlíky z Ukrajiny v jednotlivých krajích. Na tomto místě budou vyřešeny veškeré nezbytné formality, tak aby občan Ukrajiny mohl čerpat zdravotní pojištění a mohl tak být na území České republiky ošetřen,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Hasiči mají připravené vyhřívané stany

Nikdo netuší, jak velké centrum je potřeba a zda to, které v Pardubicích vzniklo během dvou dnů, bude stačit. „Kdyby bylo nutno, jsme do hodiny schopni zde postavit nafukovací stany s vytápěním, aby tu nikdo nemusel čekat v mrazu. Stany jsou připravené na centrále,“ řekl krajský šéf hasičů Aleš Černohorský.

V asistenčním centru mohou Ukrajinci poté, co si úspěšně vyřídí formality s policií, požádat o sociální dávky. To zde ale nebude jediný úkol Úřadu práce. „Byli bychom rádi, kdybychom pro ty, kteří sem přišli, našli zaměstnání. Bude se jednat většinou o ženy, a právě pro ně tolik míst nemáme. Oslovil jsem kvůli tomu v pondělí 1800 zaměstnavatelů v Pardubickém kraji,“ řekl krajský šéf Úřadu práce Petr Klimpl. Podle něj jsou v nejhorší situaci ti, kteří zde nemají žádné zázemí a přijeli nablind.

Policie odhaduje, že celé kolečko v novém centru zvládne uprchlík z Ukrajiny v ideálním případě za dvacet až třicet minut. Pro Ukrajince zde bude otevřeno 24 hodin sedm dní v týdnu. Dvanáct hodin bude ale příchozím k dispozici jen cizinecká policie. „To hlavní vyřešíme, vše ostatní si mohou dodatečně zařídit,“ řekl krajský šéf policie v Pardubickém kraji Jan Ptáček. Pro případ, že by zde někdo uvízl v noci, je zde přichystáno deset provizorních lůžek.

Centrum má na starosti i humanitární pomoc, která míří z Pardubického kraje na Ukrajinu. Tu sváží obce, dobrovolní hasiči a neziskové organizace do velkoskladu v České Třebové, odkud bude kraj vysílat kamiony s pomocí na hranice Polska či Slovenska s Ukrajinou.

„Cílem je zabránit zbytečným cestám občanů na Ukrajinu. Vydávají se tam naslepo a nemají nic domluveného. Na přechodech ale není prostor, nejsou tam kapacitní parkoviště. Je to od těchto lidí dobrá vůle, ale spíše tam překážejí,“ řekl hejtman.

Blogy